Kategoriler
Halk Sağlığı

Süt miktarını ne artırır ?

Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş, bilinenin aksine şekerli suların, kompostoların, tatlıların sütü artırmadığını, bunların sadece anneye gereksiz kilo aldırdığı, süt miktarını artırmak için günde 3 litre su içilmesi gerektiğini söyledi.

Gebelik sürecinden önce anne adaylarının beslenmelerine çok dikkat etmesi gerekiyor. Gebelik öncesinde çok sıkı bir diyet yapan kadının gebelik süreci riskli geçebiliyor. Gebeye uygun bir beslenme planının oluşturulmasının önemini vurgulayan Uzmun Diyetisyen Nesrin Eriş, “Gebeliğe başlanılan kilo önemli. Eğer gebeliğe ideal kilonun üzerinde başlanmış ise ilk 3 ayda gebe kadın kontrollü bir şekilde kilo verebilir. Gebeliğin 3-6 ayları arasında da kilo sabit tutulur. Gebeliğin son 3 ayında ise ayda 1-1,5 kilo alınacak kadar kilo artışı yeterlidir. Gebeliğe ideal kiloda başlayan bir kadın ise gebelik sürecinde 10-12 kilo alması normal olarak kabul edilir” dedi.

FAZLA KİLO DOĞUMU ZORLAŞTIRIR
Ekmek grubu, süt-yoğurt grubu, et grubu, meyve ve yağ-şeker grubu olarak 5 grup besinin gebelik süresince yeterli miktarda alınmasının önemli olduğunu ifade eden Eriş, “Gebeler önce çok sevdiği veya sevmediği besini hamile kalınca reddedebiliyor veya isteyebiliyor. Bu yüzden gebe kadının beslenmesi her hafta besin grupları değiştirilerek düzenlenmelidir. Tamamen kişiye özel bir gebelik programı oluşturulmalıdır. Gebelikte sağlıklı ve dengeli beslenme planı hamile kadının kilo durumu göz önende bulundurularak, sosyal hayatı, sağlık durumu, yaşı, aktivite düzeyi, besin tercihleri, öğün düzeni dikkate alınarak planlanmalıdır” diye konuştu. Eriş, sözlerine şöyle devam etti: “Riskli gebeliklerde diyet yapabilir. Diyet kelimesi yeme-içme-zayıfla olarak algılanıyor. Biz bunu istemiyoruz. Gerçekte bizim diyetten kastımız tamamen sağlıklı beslenmektir. Gebe kalmak kilo almayı gerektirecek bir durum olmadığı için ihtiyaçtan fazla alınan besin çöptür. Gebe kadının ihtiyacından fazla aldığı yağ olarak vücuda depolanır. Bu da hem doğumu güçleştirir hem de çocuk sağlığını olumsuz etkileyen bir durumdur.”

ÇOCUĞU TATLIYA YÖNLENDİRMEYİN
Emziklilik döneminde annenin süt salınımına bağlı olarak daha fazla enerji harcadığını bu nedenle yaklaşık 300 kalorilik bir ekleme daha yapıldığını söyleyen Eriş, “Bu süt salınımı için gerekli olan enerjiyi anneye veriyor. Doğumdan bir ay sonra emziklilik programına başlanabilir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme şekli olacağı için bu hem süt kalitesini artırır hem de süt miktarını artırır. Bilinenin aksine şekerli sular, kompostolar, tatlılar sütü artırmaz, boş bir enerji kaynağıdır ve annenin gereksiz yere kilo almasına ve yağ depolamasına neden olur. Sütün sadece tadının tatlı olmasını sağlar. Emziklilik döneminde sütün salınımını artıracak en önemli şey bol su içilmesidir. Günde 3 litre civarında su içmek emzikli bir kadının süt salınımını artırır. Süt çok fazla tatlı olmayacağı için çocuğun damak tadı tatlıya yönlendirilmemiş olur. Çok fazla tatlı yenilmeden bir program uygulandığında çocuğun diğer yaşamında da tatlıya olan isteğini de azaltmış oluyor” açıklamasını yaptı.

Kaynak: doktordayiz.com
http://www.doktordayiz.com/d-51-0/sut-miktarini-ne-artirir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.