Kategoriler
seo

Vücut direncini artırarak soğuk algınlığını atlatabilirsiniz

Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Muammer Karagöz, virüslerle bulaşan bir üst solunum yolu enfeksiyonu olan soğuk algınlığının havaların soğuması ile birlikte artmaya başladığını söyledi. Dr. Karagöz, hastalığın 7 ila 10 gün arasında iyileştiğini belirterek, “Vücut direncini artırarak soğuk algınlığını atlatabilirsiniz.” dedi.

Soğuk algınlığından korunma yolları ile ilgili açıklama yapan Acıbadem Kayseri Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Muammer Karagöz, soğuk algınlığının, vücut direnci düştüğünde kolayca bulaştığını hatırlattı. Bu nedenle soğuk havalarda ve mevsim geçişlerinde artış görüldüğüne dikkat çeken Karagöz, “Soğuk algınlığı, burun salgısı ve tükürükle kirlenmiş kişilerle tokalaşarak, hasta kişilerle aynı eşyaları kullanarak ve kapalı ortamlarda hapşırık veya öksürükle yani solunum yoluyla bulaşır. Hastalık, mikrop alındıktan 10 saat ile 2 gün arasında belirtiler vermeye başlar. Hastaların büyük kısmı vücut direncine dikkat ederse 7-10 gün zarfında sorunsuz iyileşir. Soğuk algınlığı küçük çocuklarda, yaşlılarda, vücut direnci düşük olanlarda, sigara içenlerde sinüzit, bronşit, orta kulak iltihabı gibi komplikasyonlara neden olabilir.” diye ifade etti.

Soğuk algınlığının, griple çok karışan bir hastalık olduğunu aktaran Dr. Karagöz, “Benzer bulgular gösterir. Soğuk algınlığı en sık burun akıntısı, hapşırık, boğazda yanma, burun tıkanıklığı, öksürük ve hafif ateş şikayetleriyle başlar. Belirtilere genel vücut kırgınlığı, baş ağrısı, halsizlik, üşüme, titreme eşlik edebilir. Ateş, genellikle 37.5 dereceyi geçmez. Aynı bulgularla ateş 38 derece üzerine çıkarsa grip akla gelmelidir. Hastalığı erken iyileştirecek kanıtlanmış bir ilaçlı tedavi yöntemi yoktur. Bu nedenle hastalara semptomatik dediğimiz şikayetlerini giderecek ilaçlar verilebilir. Soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotiklerin ve antiviral ilaçların yeri yoktur.” diye konuştu.

SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER

Dr. Muammer Karagöz, soğuk algınlığından korunmak için neler yapılacağı konusunda şu bilgileri verdi: “Soğuk algınlığını önleyen bir aşı yoktur. Vücutta tam bağışıklık oluşturmaması nedeniyle aynı yıl içerisinde birkaç kere hastalık geçirilebilir. D vitamini kullanımının hastalığı önlemede ve vücut direncini artırmada faydalı olduğu ile ilgili çalışmalar artmaktadır. En iyi yöntem bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bunun için düzenli ve sağlıklı beslenmeye, soğuktan korunmaya özellikle dikkat etmek gerekir. Bunun dışında eller düzenli olarak ve iyice yıkanmalıdır. Antibakteriyel solüsyonlar tek başına etkili değildir. Hasta kişilerden uzak durup, öpüşme ve yüz temasından kaçınılmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.