Kategoriler
Halk Sağlığı

Vücut geliştirme ilaçları organlara ne yapıyor?

Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral kas yapma uğrama içelen birtakım ilaçların organların büyümesine neden olduğunu ve kişiyi ölüme götürebileceğini ifade etti

Daha kaslı bir vücuda sahip olmak için vücut geliştirmeye yönelen gençlerin kullandığı ilaç ve hormonlar ölüme neden olabiliyor. Spor ve vücut geliştirme ile uğraşan gençlerin daha hızlı ve fazla kas yapmak uğruna beslenmenin yanısıra protein, karbondihitrat artırıcı, vitamin adı altında bazı kimyasalları, ilaçları kullanmaya başladıklarını açıklayan Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral, bu ilaçların kullanılmaya başladıktan sonra etkisini kısa sürede gösterdiğini ve vücutta kas, organ yapısının hızlıca büyüdüğünü belirtti. Doç. Dr. Özyaral, “Kendiliğinden hızlıca büyüyen bir kas kitlesi doğal olarak algılanması mümkün değil. Kaslar büyürken etrafını saran damar ve organlarda da tahribat oluşuyor. Anormal bir gelişimle şişen kaslar bir süre geçtikten sonra boyuna doğru yırtılmaya başlıyor. Organlar kat ve kat büyüyor. Bunlar direk ölüm demektir” açıklamasını yaptı.

Bazı gençler ilaçları az kullandığını ve kendisine bir zarar gelmeyeceğini iddia ettiğini, fakat ileride sporu bıraktıkları zaman kasların çökeceğini ve sarkacağını ifade eden Doç. Dr. Özyaral, “Bu ilaçlar hormon sistemine de etki ediyor. Hormonlarda tetikleme ile birlikte vücutta kıllanma, memelerin büyümesi gibi sorunlarda meydana gelecektir” dedi. İlaç adı altında satılan tüm preparatların eczanede satılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Özyaral sözlerine şöyle devam etti: “Sağlık Bakanlığı’nın direktifi dışında hiçbir yerde izinsiz ilaç satılamaz. Beslenme üzerine destek ürün diye satılan bu yan ürünler her yerden tedarik edilebiliyorsa çok tehlikeli. Doktor, fizyoterapist, beslenme uzmanı kontrolü dışında hiç bir ilaç ve yan ürünü kullanılmamalı. Malesef bu tür takviye ilaçların yüzde 80’i merdiven altı tabir edilen yerlerde rastgele satılıyor. Dünya Sağlık Örgütü ve FDI bunları zaten ilaç olarak kabul etmiyor.”

Kaynak:doktordayiz.com
http://www.doktordayiz.com/d-2-0/vucut-gelistirme-ilaclari-organlara-ne-yapiyor.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.