Kategoriler
Haberler Manşet Sizden Gelenler

Kanayan yara entegre hastaneler

Sizden gel

Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı yeni yapılanmasıyla birlikte çok başlı sistemin ezdiği personellerden biriyim. Entegre hastane adı altında toplum sağlığı merkezi ve acil servis hizmetlerinin birbirine karıştığı personelin görev karmaşası yaşadığı , eşdeğer meslek mensuplarına göre maddi olarak ezik kaldığı bir sistemdir ENTEGRE hastaneler.

Neresinden başlasam diye düşünüp dururken derdimizi anlatmak için neresinden tutsak elimizde kalan bir sistem karmaşası… Ben bir acil tıp teknisyeni olarak TSM’de evde bakım, çevre sağlığı, halk eğitimleri, ketem vs. işlerine çok yabancı bir o kadar da kendi işine sımsıkı tutulmuş bir sağlık çalışanıyım. Kendi mesleğim için gerekli gördüğüm ve sayısını bile hatırlayamadığım kadar eğitim ve seminerlere katıldım aldığım sertifika ve başarı belgeleri de cabası. Tüm bunları yapıp mesleki anlamda kendimi fazlasıyla geliştirmişken, emek harcayıp yıllarımı vermişken üstüne bir de diğer kurumlarda (il sağlık müdürlüğü-kamu hastaneleri birliği) eşdeğer meslektaşımla aynı ücreti alamamak tam bir psikolojik çöküntü yarattı, çökmeye de devam ediyorum.

Diğerlerinden daha fazla görev üstlenip daha az ücret almak!!! (hiçbir meslektaşımın aldığı para da gözüm yok adaletsizlikten bahsetmek için böyle yazıyorum) 112 istasyonunda çalışan bir meslektaşım ile benim aldığım ücret arasında her ay 500 tl fark var ve bu fark benim için gayet iyi bir para. 112 istasyonunda çalışırken teşkilat yapısında bir il sağlık müdürü sizler bizim sırtımızda yüksünüz diyerek bir yazı ile halk sağlığı müdürlüğüne bir mal gibi devredildik. tebliğ yazısını imzalamak istemediğimde ise personel şubeden aldığım cevap ” imzalamazsan istifa et ” oldu. Zaten sistemden devredilmişiz imza formalite.

20 yıldır toplum sağlığı merkezinde çalışan hemşire arkadaşım da acilde nöbet tutuyor hiçbir eğitim vs. verilmeden 20 yıl önce mezun olmuş bir sağlık personeline acili teslim etmek !!! (yine istisnaları tenzi ediyorum) yazdıkça yazasım geliyor içimden ama bu entegre karmaşası yazmakla bitecek dert değil. İş yükü , ödeme adaletsizliği ve en çokta bizi yaralayan sesimizi duyuramamak… Birileri görsün duysun ve bu kanayan yara bir an önce tedavi edilsin lütfen!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.