Sağlıkta Yıpranma Payı Tiyatrosu

Bazı konularda yazı yazmak, haber yapmak adet olmuştur.. bazı konularda ise şarttır yazı yazarak bir şeyler anlatmak.. Bu yazıyı da sağlık personelinin söylemek isteyip de söyleyemediği, haykırmak istediği ve adeta dalga geçilen konulardan bazılarına değineceğim.

Son zamanlarda bir çok internet sitesinde, tvlerde, gazetelerde, sosyal medyada sık sık duyar olduk Sağlıkçılara YIPRANMA PAYI ve döner sermaye ücretinin emekliliğe sayılması konusunu. Başlıkları biliyorsunuz ; “Sağlık Personeline Yıpranma Payı MÜJDESİ” “Tıp Bayramında Zammı Geliyor” …..

Alıştık artık ; Müjde, Şok Açıklama, FLAŞ Haber… Sanırsın maaşlara % 100 zam gelecek!

Ve bazıları kasıtlı olarak sakız çiğner gibi düşürmüyor ağzından!

Bir sendika bu hakların verileceği tarihi ve sözünü aldığından mıdır bilinmez, “şu bakan ile görüştük yıpranma payını alacağız” “şu tarihe kadar yapılmazsa alanlara ineriz” nidalarıyla ahkam kesiyor.. sanki bugüne kadar ciddi bir eylem-yürüyüş yapmış gibi!

Aynı konuda başka bir sendika imza kampanyası başlatıyor… Nedense zamanlama aynı..!

Akıllara soru işareti geliyor doğal olarak ; Acaba bu hakların verileceği ve hatta bu haklar için yetkili bir makamın açıklama yapacağı tarih dahi biliniyor da, bu yüzden mi oynanıyor bu TİYATRO!!!

Verileceği söylenen haklar zaten sağlık personelinin bugüne kadar sahip olması gereken haklarıdır. Bugüne kadar verilmemesi ayıp! Döner sermaye ücreti alan diğer bakanlıklarda çalışan memurların zaten emekliliğe yansıması durumu, sanki çok büyük bir olaymış gibi yansıtılıp aylarca gündemde tutulması bizlerle resmen dalga geçmektir. Ayrıca döner sermaye ücreti emekliliğe yansıtıldığında yapılacak olan KESİNTİNİN biz sağlık personelinden mi kesileceği yoksa devlet tarafından mı ödeneceği belli bile değil!

Bir de klişeleşmiş bir söz var, en sinir olduğumuz laf salatası ; “Bakanlıkta arkadaşlarımız bu konu üzerinde çalışıyor” “Çalışmalar devam ediyor” Neyini çalışıyorsun yahu!!! “Seçim öncesini bekliyoruz, bu yüzden sizi oyalıyoruz” dersen anlarım. Hiç olmazsa hakkını vermediğin biz sağlık personeli ile resmen dalga geçmemiş olursun.

Yazımı bitirmeden “şu sendikaya üye olun, bu sendika çok kötü” tarzında cümleler kurmayacağım. Ayrıca basın ve internet sitelerinden ricam, lütfen temsilcisi olduğum sendikamın adı yazılmasın. Herkesin aklı var fikri var. Sadece şunu derim; Düşünün, sorgulayın, Allah’ın biz kullarına verdiği beyninizi kullanın, küçük çıkarlar uğruna kendinizi, onurunuzu ve geleceğimizi satmayın.

Saygılarımla..

Bir Sendikada

Şube Başkanı

Turgay KARAKOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.