Kategoriler
Haberler

22-28 Mart ATT ve Paramedikler Günü

75 milyon insanımızın sağlığını emanet ettiği Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik)’dir. Bir insanımızın hastalanması ya da kazaya uğraması halinde tıbbın gerektirdiği bilgi ve becerilerle ilk yardım ve acil bakım hizmeti uygulayan, hasta, yaralı ya da kazazedenin sağlık merkezine ulaştırılmasını sağlayan acil tıp konusunda eğitim almış sağlık profesyonelleridir. Ülkemizde 70 bin mezunu ve 30 bine yakın öğrencimizle acil sağlık sisteminde yetişmiş ve nitelikli personel bakımından önemli bir yere ve konuma sahiptir. Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri acil sağlık sisteminin baş aktörleridir.

Yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgide insanlara yardım etme ayrıcalığına sahip bir mesleğin fertleri olarak ülkemizin dört bir yanında her türlü sıkıntıya, strese, coğrafi engellere rağmen, yağmur çamur demeden imdat çığlıklarına yardım ellerini uzatıyor, her gün onlarca hayat kurtarıyorlar. Fedakarca görev yaparken zaman zaman haksız saldırılara maruz kalıyor, en zor anında insanlara yardım elimizi uzatırken şiddet görüyor. Sağlık çalışanları bunları hak etmiyor; canımızı bu ülkenin vefalı insanlarına emanet ediyoruz. Günümüz bilgi çağında, kendi üst bölümü olan İlk ve Acil Yardım Teknikerliği bölümünü okumak istiyor, mesleki kariyerin sadece ön lisansla sınırlandırıldığı mevcut sistemin dar gelen bu kalıpları kırarak lisans ve yüksek lisans bölümlerinin de hayata geçtiği bir meslek grubu olması şarttır.

Mesleği adına birlik ve beraberliğin gerçek anlamına kavuştuğu bu özel günde, bu güne anlam kazandıran İnsanı Yaşatmayı ve İnsanın Acısını Azaltmayı, İnsanlığa Daha Sağlıklı Bir Yaşam Sunmayı İlke Edinen, Bu Kutsal Saygın ve Onurlu Mesleği Büyük Fedakârlıkla Yerine Getiren, En Güç Koşullarda Bile Acil Sağlık Hizmetlerinin Her Alanında Özveriyle Çalışan,Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik Çalışanlarımızın 22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Gününü İçtenlikle Kutlar, Bu Kutsal Mesleğe Verdikleri Emeklerden Dolayı Teşekkür Eder, Sevgi ve Saygılarımı Sunarım.

Abdurrahman TAŞKESEN

Sağlık Der Elazığ Şube Başkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.