Kategoriler
Haberler

22 Mart Acil Tıp Tekniker ve Teknisyenleri Günü

Aktif Sağlık-Sen Şube Başkanı Ümit Karataş, 22 Mart Acil Tıp Tekniker  ve Teknisyenleri Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Başkan Ümit KARATAŞ şunları söyledi;’’ Ambulans kazalarının sayısının artması ülkemizde bulunan ambulansların ne derece kullanılabilir olduğunu ve buna rağmen gerekli önlemlerin alınmadığını göstermektedir.

Acil ağlık hizmetleri biriminde görev yapan sağlık çalışanları büyük bir özveriyle ve fedakarca görev yapmakta, saldırılara maruz kalarak darp edilmekte, yaşam kurtarmak için zamanla yarışırken ambulans kazaları sonucu hayatını kaybetmektedirler.

”Sağlıkta Dönüşüm Programı adına Acil Sağlık Hizmetlerinde taşeronlaşmaya gidildiğini ve üç bin Ambulans şoförünün taşeron olarak çalıştırılması için ihale süreci için adım atıldığını ve İlimize de 10 Ambulans şoförü verilerek alım şartları ve teknik şartname ilan edilerek bu konuda talimatlar ilgili yerlere tevdi edildiğini söyleyen BAŞKAN ÜMİT KARATAŞ açıklamasına şöyle devam etti:

Önce ambulanslar için ihale çıkarılmıştı. Bugün şoförler taşeron oluyor. Yarın bir sonraki adım tümüyle özelleştirme ve kamu çalışanlarının görevlerine son verme olacağı da açıktır. Nitekim ‘’memurların iş güvencesini kaldırmak lazım’’ diye sesler duyuyoruz. Bu tür alımlarla da bunun önü açılmak, zemin hazırlanmak isteniyor.

Taşeronlaşma uygulamalarının Türkiye’de büyük bir insan hakkı ihlali olduğunu her platformda dile getirdik ve getirmeye devam edeceğiz. 112 Acil Hizmetlerinde ambulans şoförü ihtiyacını karşılamak amacıyla taşeron uygulamasından vazgeçilmelidir.

Yetkililer ATT’ lerin vaka için gittikleri evde galoş giyme zorunluluğuna gösterdikleri hassasiyeti Acil Tıp Tekniker ve Teknisyenlerinin özlük, mali ve sosyal haklarına gösterseler sorunları çözülmüş olacaktır.

Aktif Sağlık-Sen olarak; Özellikle Lisans Tamamlama, yıpranma payı, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması ve ambulanslarda taşeron şoför uygulamasından vazgeçilmesi için gerekli mücadeleyi vermeye devam edeceğimizi ve  bu konuda gereken hassasiyetin gösterilerek konunun takipçisi olacağımızı tüm kamuoyunun bilmesini isterim.

22 Mart Acil Tıp Tekniker ve Teknisyenleri  günü olması münasebetiyle, Acil Sağlık Hizmetlerinin yerine getirilmesinde büyük özveri ile çalışan tüm ATT’ lerin  gününü kutluyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.