Kategoriler
Haberler

5 Kişiden Birinde Uyku Apnesi Görülüyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özen Kaçmaz Başoğlu ve Doç. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan öncülüğünde “Uyku Apnesi”ne dikkat çekmek için halk bilgilendirme toplantısı yapılacak. Türkiye’de ilk defa gerçekleşecek olan toplantı 13 Mart 2015 Cuma günü saat 10.00’da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Prof. Dr. İlhan Vidinel Toplantı Salonu’nda yapılacak.

Doç. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan, “Hasta popülasyonu yüksek olduğu Uyku Apnesi, ülkemizde her 5 kişiden birinde görülmektedir. Polikliniğimizde bugüne kadar 3 bin üzerinde hastamızın tedavileri gerçekleştirildi. Uyku Apnesi; uyurken nefes durmasına, oksijensiz kalmaya, yorgun uyanmaya ve kalitesiz bir uykuya neden olmaktadır. Gerçekleştirecek olduğumuz toplantıda amacımız, “Uyku Apnesi” farkındalığını arttırmak ve hastalarımızı bilgilendirmektir” dedi.

UYKU APNESİ

Uyku apnesi apne olarak da bilinir, uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan önemli bir hastalık. Uyku apnesi uykuda hava akımının en az 20 saniye süreyle normal değerinin yüzde 20’sine ve daha altına düşmesi olarak  tanımlanıyor. Uykudaki solunum duraklamaları sonucunda kandaki oksijen miktarı azalıyor ve karbondioksit miktarı artıyor.

kaynak: gazetesaglik.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.