Kategoriler
Haberler

Aile hekimliğinde yeni dönem: "Tehdit"

Sağlık Bakanlığı ve Aile Hekimleri arasındaki nöbet restleşmesi tehdit ve mobbing iddialarıyla farklı bir boyuta taşındı. Zonguldak’ta bir aile hekimi , Zonguldak Halk Sağlığı Müdürü tarafından  tehdit edildiğini öne sürdü.

25 Şubat 2015 Cuma Günü gerçekleşen olayda Zonguldak’ta aile hekimi olan Dr. Pınar Özgen özlük haklarıyla ilgili bir konuyu konuşmak  amacıyla  Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne gittiğinde Halk Sağlığı Müdürü Y K’nin ‘’Böyle durumlarda biz nöbete katılıma bakıyoruz nöbete gitmeyen arkadaşların taleplerini gerçekleştirmiyor sorunlarını çözmüyoruz .Biz istersek bir ay içinde 100 ceza puanınızı verebilir sözleşmenizi   feshedebiliriz’’ diyerek tehditte bulunduğunu iddia etti.

Zonguldak Aile Hekimleri Derneği ve aynı zamanda Sendika üyesi de olan Özgen, sendikal haklarının da engellendiğini , dernek ve sendika kararlarına uyarak nöbete gitmediği için baskıya maruz kaldığını söyleyerek , yaşanan olayla ilgili suç duyurusunda bulunacağını da belirtti.

Olay hakkında Zonguldak’ta aile hekimliği yapan Dr. Pınar Özgen’in açıklamaları şu şekilde:

“25.02.2015 saat 18:00 itibarıyla Zonguldak Halk Sağlığı Müdürü Y. K tarafından tehdit edilmiş bulunmaktayım.

Olayın gerçekleştiği tarihte aday memurluk sınavına girmek için Zonguldak’a gittim. Sınavdan sonra hem müdürlükteki arkadaşları görmek hem de özlük haklarımla ilgili bir konuyu konuşmak amacıyla müdürlüğe uğradım.

Yetkili arkadaş konuyla ilgileneceklerini , gelmişken Yusuf Bey’in beni görmek istediğini söyledi. Ben de merhabalaşıp evrakımı alıp gideceğimi düşünerek olur dedim.Dört saat bekletildikten sonra içeri girmemle Yusuf Bey’in böyle durumlarda biz nöbete katılıma bakıyoruz nöbete gitmeyen arkadaşların taleplerini gerçekleştirmiyor sorunlarını çözmüyoruz dedi. Biz istersek bir ay içinde 100 ceza puanınızı verebilir sözleşmenizi   fesh edebiliriz. Bir sonraki hamlesi ise merkezdeki doktor arkadaşlardan birini arayıp doktor hanım hemşiresiyle birlikte gelip senin odanda nöbet tutsa olur mu deyip emri vaki yaparak oldu  bittiye getirmeye çalıştı. Ben asıl amaçlarını anlamış olmanın vermiş olduğu şaşkınlık ve üzüntüyle odadan ayrılmak istedim.Odadan çıkarken bana anlaştık değil mi diye sorunca ne demek istediğinizi anladım dedim. Nöbete gidecek misiniz diye ısrarla sorunca gitmeyeceğimi ortada alınmış bir karar var ben de bu kararın arkasındayım dedim. Karşılık olarak aldığım cevap ise işimi yapamayacaklarıydı.’’

Aile Hekimleri meslektaşları Dr.Pınar Özgen’in bir idareci tarafından bu şekilde tehdit edilerek ve mobbing uygulanarak nöbete gitmeye zorlanmasına büyük tepki gösterdi.Sağlık Bakanlığı ile ülke genelinde hizmet veren 22 bin aile hekimi arasında ‘Cumartesi krizi’ yaşanıyor. Bakanlık, ‘Cumartesi günleri de nöbet tutacaksınız’ derken aile hekimleri, uygulamayı eski sağlık ocağı sistemine dönüş anlamına geldiğini belirterek bugün ülke genelinde iş bırakma eylemi yaptı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun ‘Taviz yok’ açıklamasına tepki gösteren Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Murat Girginer, “Biz de aile hekimliğinden taviz vermeyeceğiz. Aile hekimliğini sonuna kadar savunacağız.” dedi. Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası adına açıklama yapan Mehmet Suözü de, “Sağlık Bakanlığı, yaşanan onca ücret kaybı, baskı, şiddet ve mobbinge karşı azimle hizmet yürütmeye çalışan 1. basamak sağlık çalışanlarını, yaklaşan genel seçimler için feda etmeyi göze almıştır. Aslı ve özü ‘koruyucu sağlık hizmetleri’ olan çalışma alanımızı, özellikle toplumumuzun geleceğini güvence altına alma sorumluluğundan ötürü feda ettirmeyeceğimizi, sonuna kadar direneceğimizi ilan ederiz” diye konuştu.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Dr. Lütfi Tiyekli ; ‘’Ceza puanıyla ilgili şuan kesin bir gelişme mevcut değil.Biz ceza puanı artsa bile nöbetlere gitmemekte son derece kararlıyız.Şu an Türkiye genelinde nöbete gitmeme oranı yüzde 70 .Sağlık Bakanlığı bu kadar aile hekimini  karşısına almayacaktır.Özlük haklarımız için mücadeleye devam edeceğiz’’ dedi.Mahkemenin aldığı karara göre artık derneklerin aldığı grev ve benzeri iş bırakma kararlarına uyanlara ceza verilmesi söz konusu olamayacak.Aile Hekimleri Dernekleri, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF ve Türk Tabipleri Birliği’nin aldığı 1 (gün) iş bırakma eylemi sonucunda, idarenin işe gelmemekten 5 ceza puanı vermesi üzere açılan davada, bakanlığın derneklerin iş bırakma kararı alamayacağını savunmasına karşın mahkeme, davacının üyesi olduğu derneklerin yetkili kurullarınca alınan karara uyarak aile hekimleri hakkında özlük haklarını azaltan, kazanılmış haklarını elinden alan birinci basamak sağlık hizmeti ile ilgili olmayan yeni görevlerin bulunduğu yasal düzenlemeleri kamuoyuna anlatarak desteğinin sağlanması amacıyla 1 gün göreve gelmemek eylemini gerçekleştiğini, bunun kamu görevlileri örgütlerinin faaliyetlerine katılma olarak değerlendirilerek, mazeret sayılması gerektiğine karar vererek, 5 ceza puanını iptal etmiştir. Mahkeme kararında özellikle davacının üyesi olduğu derneklerin yetkili kurullarınca alınan iş bırakma kararına uymasına ceza verilemeyeceğini belirtmesi, Aile Hekimleri Dernekleri ve Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’na (AHEF) üye olmanın, iş bırakma kararlarında koruyucu olduğunu göstermiş oldu.

Bu arada Türk-Sağlık Sen , Birlik ve Dayanışma Sendikasından sonra TTB Merkez Konseyi de 13 Mart 2015 Cuma günü sağlık hizmeti sunulmayacağını açıkladı.Bütün basamakları içine alan bu eylemle ilgili olarak SES , Genel Sağlık İş ve bazı Dernekler de katılacaklarını bildirmişlerdi.

Kaynak: MedyaEge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.