Kategoriler
Köşe Yazıları Manşet

Bir hekimin isyanı … "Beni Cezalandırın!"

Geçen gün tebliğ edilen yazıda 6 ocak tarihinde mesai saatinden 12 dakika önce ASM yi kapattığımız için savunmam istendi. Ben aşağıdaki savunmamı hazırladım. Göndermeden önce unuttuğum konularda savunmamı hazırlamama yardım ederseniz sevinirim.

SAVUNMAM

6 ocak 2015 tarihinde aile sağlığı merkezini 12 dakika erken kapattığım için savunmam istendi. Doğrudur. Ben aile sağlığı merkezini mesai bitimi olan 17:00 ye 12 dakika kala kapattım. Suçluyum ve cezalandırılmam gerek.

Ama tek suçum bu değil. Ben ilk suçumu, ailemin “oğlum vatana millete hayırlı olmak istiyorsan oku ve doktor ol” nasihatini tuttuğum için işledim. Suçluyum. Herkesin güle oynaya bitirdiği fakülteleri varken ben tıp fakültesini seçerek adeta çalışma kampına girmiş gibi çalışarak bitirdiğim için suçluyum.

Mesleğimde 25 yılımı tamamlamak üzereyim.

Mesleğimin ilk yıllarında Kilis’in araç gitmeyen köyüne tayin edildiğimde, oradaki insanların hayatına dokunduğum için de suçluyum.

Devlet hastanesi acil servisinde gün aşırı nöbet tutmak zorunda bırakıldığım da sesimi çıkarmadığım için suçluyum. Yine aynı hastanenin doktor odası diye verilen köpek kulübesi büyüklüğündeki odaya rıza gösterdiğim için suçluyum. Başhekim odalarında çifte klima varken, acil servis odalarına klima taktırılmadığından, terim hastamın üzerine damladığı için suçluyum.

Yıllarca işçilerinden bile aşağı maaşla çalışırken, sesimi çıkarmadığım için suçluyum. Nöbet paralarımız ödenmediğinde, Döner sermaye paralarımız haksız yere kesildiğinde sesimi çıkarmadığım için suçluyum. Ayda 12 nöbet tutturup sadece 8 nöbet parası ödediklerinde ve “Ne yapalım mevzuat böyle” dediklerinde, nöbet tutmaya devam ettiğim için suçluyum.

Geçici görevlendirmelere gidip yolluk ödenmediğinde, “doktor adam üç kuruşun peşine mi düşermiş” dedirtmediğim için suçluyum.

Hiç görevim olmadığı zamanlarda, geceleri arandığımda kalkıp hastalarıma yardım ettiğim için suçluyum. Hastalarımın yasal olmayan taleplerini geri çevirdiğimde bana yapılan küfür ve hakaretlere sessiz kaldığım için de suçluyum. Çünkü dayak yemeden günü bitirdiğimde kendimi şanslı hissediyorum.

Aile hekimliğini 7 yıl boyunca pilot işleten sistemin oturduğuna inandığım için suçluyum. Bize verilen söz(leşme)lerin tutulacağına güvendiğim için suçluyum. “Aile hekimliğinde nöbet tutturulmaması esastır” dediklerinde onlara inandığım için de suçluyum. Bir çok meslektaşımı da aile hekimliği sistemine girmeleri için ikna ettiğim için de suçluyum. Gerekli, gereksiz bir çok demirbaş malzemenin bir sefer alınacağını sanıp her üç ayda bir yeni demirbaşlar alınmasını isteyen, sisteme güvendiğim için suçluyum. koruyucu hekimlik yapacağımız söylenmesine rağmen sağlık sektörünün tüm eksiklikleri ve angaryaları üzerimizden geçirildiğinde hala sisteme inanmaya devam ettiğim için suçluyum.

Cumartesi çalışan öğretmene 200 TL verip aynı gün çalışan doktora 63 TL verildiğinde nöbet tutmadığım için de suçluyum.

Evet, ben mesai saatine 12 dakika kala kapattım.

Beni cezalandıracaksanız, bunların tümü için cezalandırın. Beni cezalandırın, bu sisteme inandığım ve güvendiğim için cezalandırın.

Dr. Lami Günay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.