Kategoriler
Haberler

Cerrahlar Pelvik Taban Hastalıkları Sempozyumu’nda bir araya geldi

Çukurova Pelvik Taban Hastalıkları Multudisipliner Yaklaşımlar Sempozyumu Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Türk Ostomi Cerrahi Derneği, Çukurova Üroloji Derneği, Cleveland Klinik katkılarıyla 2 gün süren sempozyum Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip. İlk kez farklı branşlarda cerrahların bir araya gelmesiyle toplanan bilim insanları, değişik konularda sunumlarını yaparak ve bildirilerini yayınlayarak pelvik taban hastalıklarını bilimsel açıdan ele aldı.

Sempozyum Başkanlığını Çukurova Üniversitesi Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Alabaz yaparken, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı ve ÇÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cansun Demir ve ÇÜ Üroloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Arıdoğan branş başkanı olarak sempozyuma katkı verdi.

ÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Metin Yavuz ile yerli ve yabancı üniversitelerden 300’e yakın akademisyenin katılımı ile gerçekleştirilen sempozyumun açılış konuşmasını Sempozyum Başkanı Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Alabaz yaptı.

Prof. Dr. Alabaz, sempozyumun farklı branşlardaki cerrahların bir araya gelerek yapılmasının önemine değinerek, yabancı bilim insanlarının da sempozyuma katılmasının ve güncel konuları tartışmasının önemli olduğunu söyledi.

Sempozyumun multudisipliner bir çalışma olmasının tıp bilimine katkı koyacağını belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan da, Türkiye’de ilk kez genel cerrahi branşı ile birlikte kadın hastalıkları ve ürolojinin ana branş olarak yer aldığı toplantıya katkı koyan konuklara teşekkür etti.
Açılış konuşmalarının ardından yerli ve yabancı birçok üniversiteden gelen akademisyenler kendi branşlarında sunumlar yaparak güncel konuları tartıştı.

Pelvik Taban Nedir?
Pelvik taban, bir grup kas ve bağ dokudan oluşan, makat-anüsü ve idrar yolunu çevreleyerek dışkı-idrar kontrolüne yardımcı olan ve pelvis içinde yer alan organlara (mesane-idrar torbası, vajen-döl yolu, rahim-uterus, kalın bağırsak son kısmı/makat-rektum/anüs) destek sağlayan bir yapıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.