Kategoriler
Haberler

Cumhurbaşkanı'nın Sözünü Sağlık Bakanı Yerde Bıraktı

​Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarının bugüne kadar kendisine uzanan hiçbir eli geri çevirmediğini, bundan sonra da insan hayatına zarar verecek hiçbir eylemin içinde olmayacağını söyledi.

Sağlık çalışanları olarak işlerinin başında olduklarını belirten Memiş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarını da değerlendirdi. Metin Memiş, umutla bekledikleri yıpranma payı, ek ödemelerin emekliliğe yansıması gibi hususlarda yapılan açıklamalar ve değinilmeyen lisans tamamlama ve kreş hakkı gibi konular nedeniyle 14 Mart Tıp Bayramı’nda hayal kırıklığı yaşadıklarını kaydetti.

Başbakan Davutoğlu tarafından müjde olarak açıklanan nöbet ücretlerinde yüzde 50 oranındaki artışın memnuniyetle karşılanmasına karşın, uzun yıllardır mücadelesini verdikleri yıpranma payı ve ek ödemelerinin emekliliğe yansıması konularında Sağlık Bakanlığı yetkililerinin Başbakan’ı yanılttığını ifade etti.

Sağlık çalışanlarına ‘müjde’ denilerek yapılan açıklamaların, Sağlık Bakanlığı’nın sınıfta kaldığını gösterdiğini söyleyen Metin Memiş, “Sendikamızın düzenlediği programa katılan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘sizler umudun adısınız’ diyerek onurlandırdığı biz sağlık çalışanları; yıpranma payı, lisans tamamlama ve kreş konusunda Cumhurbaşkanımızın verdiği sözlerin, Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yerde bırakıldığını üzülerek görmekteyiz.” şeklinde konuştu.

Sağlık çalışanları için müjdenin; bütün meslek gruplarını kapsayan yıpranma payı, hekim/hekim dışı ayrımı gözetmeden bütün çalışanların ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılması, 110 bin sağlıkçıyı ilgilendiren lisans tamamlama hakkının 2015 yılında başlatılacağının açıklanması olduğunu dile getiren Memiş, Başbakan tarafından yapılan açıklamaların sahanın beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu kaydetti.

Sağlık-Bakanlığı yetkililerinin çok hızlı bir şekilde beklentilerini karşılayacak çalışmaları tamamlaması gerektiğini söyleyen Metin Memiş, “Sağlık Bakanlığı yetkililerinin çalışanları hüsrana uğratan bu hatalarını bir an önce telafi etmesi elzemdir. Sağlık-Sen olarak, taleplerimizin olduğu kadar verilen sözlerin hayata geçmesi konusunun da takipçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Sağlık-Sen olarak üyelerine ve bütün sağlık çalışanlarına verdikleri sözün arkasında olduklarını sözlerine ekleyen Metin Memiş, “2015 yılı bütün sağlık çalışanları için yıpranma payı yılı, ek ödemelerin emekliliğe yansıtıldığı yıl olacaktır. 2015 yılı, lisans tamamlama eğitim ve öğretimlerinin başladığı yıl olacaktır. Bizler Sağlık-Sen üyeleri olarak ‘Bugün işimize sahip çıktığımız ve işimizi bırakmadığımız gibi, hedefe ulaşana dek bu işin peşini de asla bırakmayacağız’ diyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: GazeteKamu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.