Kategoriler
Haberler Manşet

Darp Edilen Doktorun Meslek Hayatı Tehlikede

Van’da Kulak Burun Boğaz (KBB) servisinde görev yapan asistan Dr. Abdurahman Ayral’ın, nöbetteyken hasta ve hasta yakınları tarafından darp edildi. El bileği ve parmağı kırılan Ayral , hasta yakınlarından şikayetçi oldu.Olayla ilgili basın açıklaması yapan Van Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Van Şubesi üyeleri, hastane önünde toplanarak, doktorun darp edilmesini protesto etti.

Dr. Ayral, yaptığı açıklamada, serviste çalışırken hastasına bakılmasını isteyen hasta yakını ve hasta tarafından darbedildiğini ve elinin kırıldığını belirterek, hasta muayene odasında kadın doktorlara küfürler edildiğini söyledi.

Vizite sırasında başka bir servisten gelen hastanın kendisine bakılmasını istediğini ifade eden Ayral, şunları kaydetti:

“Vizite olduğumuzu, muayene odasında beklemesini, vizite bitiminde kendisine bakılacağını söyledik. Vizite bittikten sonra doktor arkadaşlarla muayene odasına gittik. Odaya girer girmez hasta yakını bayan olan doktor arkadaşımıza sözlü olarak hakaretlerde bulunmaya başladı. Küfür etmeye başlayınca kendisini uyardık. Hasta yakını üzerimize yürüyünce kendimizi savunmak zorunda kaldık. O ana kadar hiçbir şey demeyen 70 yaşındaki hasta elindeki bastonuyla bana vurmaya başladı. Baston darbelerinden korunmak isterken elim kırıldı.”

Van Tabip Odası üyesi Dr. Baran Yerlikaya da sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınadıklarını, Ayral’ın nöbeti sırasında hasta ve hasta yakınlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığını söyledi. Yerlikaya şöyle devam etti:

‘’ Hekim arkadaşımız genç bir cerrah adayıdır ve cerrahi yapabilmesi için el bileği ve kırılan parmağı, beyni kadar, gözü kadar gerekli/ zorunlu uzuvdur ve ‘O Baston’ muhtemelen meslektaşımızın meslek yaşamını bitirmiştir; beyefendi ve oğlu kendileri ile gurur duyabilirler, Hedef 12’ den vurulmuştur. ‘’

Hastalara en iyi sağlık hizmetini vermek için çalışan doktorların her türlü baskı ve şiddete uğradığını dile getiren Yerlikaya, saldırının takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

kaynak: gazetesaglik.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.