Kategoriler
Bilim Haberler Manşet

Dünyada bir ilk: "penis nakli başarıyla yapıldı!" Nasıl mı?

Fotoğraflarını bizimle paylaşan cerrahi ekibe teşekkür ederiz.

Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde bulunan Tygerberg Hastanesi’nde dünyanın ilk başarılı penis nakli hastanenin cerrahi ekibi tarafından gerçekleştirildi.

 

Süreç nasıl işledi?

11 Aralık 2014’de kadavradan (öldükten sonra) alınan penisi 21 yaşındaki erkeğe nakledildi.

Operasyonun üzerinden 3 ay geçtikten sonra penisin seksüel ve ürolojik olarak tam fonksiyon gösterdiği yapılan muayeneler neticesinde tespit edildi.

Dünyanın ilk başarılı “tam fonksiyonel” penis nakli yapıldığı bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.

21 yaşındaki penis alıcısı hasta transplantasyon sonrasında organın tam fonksiyonel olarak çalıştığını ifade ederken, cinsel birleşmeye ilişkin hissiyatın yavaş yavaş yerine oturduğunun altını çizdi. Nakli yapan cerrahi ekibin başkanı Dr. Andre van der Merve (Stellenbosch Üniversitesi) tam fonksiyonel kapasitenin kazanılmasının iki yılı bulabileceğini beklerken üç ayda böyle bir başarıya ulaşmanın kendilerini oldukça mutlu ettiğinin altını çizdi.

Üç yıl önce geçirdiği sünnet operasyonu sırasında tüm penisini komplikasyonlar sonucu kaybeden 21 yaşındaki cinsel aktif alıcı artık isterse çocuk sahibi olabilecek. Güney Afrika’da her yıl 250 penil ampütasyon olayının gerçekleştiğinin altını çizen Dr. Van der Merwe, dünya çapında penis naklinin bu başarıdan sonra katlanarak artacağını belirtti.

Stellenbosch Üniversitesi’nden Dr. Frank Graewe ise yaptığı açıklamada penis naklinin yapılabileceğini dünyaya gösterdiklerini belirterek bu çalışma kapsamında 9 hastaya daha penis nakli yapılacağını belirtti.

Not: Dünyada ilk penis nakli Çin’de gerçekleştirildi, fizyolojik olarak başarılı olan operasyon, nakil gerçekleştiren hastanın yeni organı kabul edememesi üzerine on gün sonra penisin hastadan geri alınması sonucu sonlandırıldı.

Üçüncü taraf web siteleri tarafından aktif link verilmeden ve www.asistanhekim.org şeklinde kaynak gösterilmeden yapılan tüm alıntılarda İzmir Mahkemeleri tarafından dava açılmaktadır. Telif haklarına saygı duyduğunuz için teşekkür ederiz.

 

“Dünyada bir ilk: "penis nakli başarıyla yapıldı!" Nasıl mı?” için 0 yanıt

organlar birer vasıta, aracı,alettir. hayırda kullanılması önemlidir.meşru alanda kullanıldığı takdirde hiç bir sorun yoktur. ancak islam dünyasının sorunu karar mercii olamadığı için kendi organına şart getirememesidir. belirli islami şartlar (meşru-haram olmayan yerde ve kişide ) olduğu takdirde hiç bir yasak yokdur. verilen kanla da sonoçta aynı organ işlev yapmaktadır. fark yokki. bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmak gibidir. …”….ancak allahın sınırlarını aşmayı.” yani haramla iştiğal edene kullanmak için yadım edilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.