Kategoriler
Haberler

Elektrik kesintisinde il il son durum

İSTANBUL

Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisi, başta İstanbul olmak üzere birçok kentte hayatı felç etti. Mega kent İstanbul’da Marmaray, metro, hafif metro ve tramvay seferleri yapılamıyor. İstanbul Ulaşım A.Ş., bazı yerlerde yolculara iade bileti dağıtıyor.

Ülkenin büyük bir kısmında etkili olan elektrik kesintisi sebebiyle Taksim metrosuda durdu. Metronun durması sebebiyle vatandaşlar mağdur oldu.

Taksim metrosu çalışmadığı için yolcular mağdur oldu. Güvenlik görevlileri metroyu tahliye ettikten sonra metronun girişlerini kapattı. Yolcular ise ne olup bittiğini anlayamadı. Metro girişine güvenlik şeridi çekildi. Vatandaşlar ise metro çalışmadığı için başka bir ulaşım aracı ile yoluna devam etmeye çalıştı.

İstanbul’da elektrik kesintileri sebebiyle metrolar çalışmadı. Atatürk Havalimanı’nda metro bekleyen vatandaşlar, yetkililerin bilgi vermemesine tepki gösterdi.

Türkiye’de birçok noktada elektrikler kesildi. Özellikle metrolarda yığılmalar oldu. Atatürk Havalimanı metrosunda bekleyen vatandaşlar, yetkililerin bilgi vermediğini söyledi. Yetkililerin bilgi vermemesine tepki gösteren vatandaşlar, “Duralım mı gidelim mi? Şimdi nasıl gideceğiz? İnsanlara söyleyin ona göre hareket edelim” dedi.

Basın mensuplarının çekim yaptığını fark ederek metro durağından uzaklaştıran güvenlik görevlisine vatandaşlar tepki gösterdi. Bilgi isteyen yolculara güvenlik görevlileri, “Bizimle alakalı değil, İstanbul geneli bir arızadan bahsediliyor. 6-7 saatten bahsediliyor.” metroyu bekleyenlere bilgi verdi.

İzmir’den İstanbul’a gelen Ali Osman Öztürk, metronun çalışmadığını, millet beklediğini söyledi. Arıza olduğu söylediklerini aktaran Öztürk, “Teknik arıza diyorlar. Bir şey de söylemiyorlar. Bakacağız. 7-8 saat elektrik gelmeyecek diyorlar. Sebebini bilmiyorlar.” dedi.

ANKARA

Elektrik kesintisi nedeniyle Ankara’da metro seferleri ile hızlı tren seferleri durdu, trafik sinyalizasyon sistemi çalışmıyor. Metro seferlerinin durması nedeniyle metroda uzun kuyruklar oluştu.

Konya ile Ankara arasında sefer yapan TCDD’nin Yüksek Hızlı Trenleri de, ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisinden olumsuz etkilendi.

Başkent’e yaklaştığı sırada kesinti nedeniyle seferi yarım kalan YHT’nin, yolcuları ne olduğunu anlamaya çalışırken, yaşananlara tepki gösterdi.

İZMİR

Türkiye’nin birçok ilinde meydana gelen elektrik kesintisi, İzmir’de de başta ulaşım olmak üzere pek çok alanda sıkıntıya sebep oldu. Metro ve İZBAN gibi demiryolu ulaşımı tamamen dururken trafik ışıklarının sönmesi, trafiğin kilitlenmesine sebep oldu. İZBAN’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Metropol kentler başta olmak üzere ülkemizin büyük bölümünde, saat 10.36’da yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle İZBAN’a ait seferler, zorunlu ve geçici olarak hizmet dışı kaldı.” denildi. Hastaneler, okullar, kamu kurumları gibi yerlerde işlemlerin durduğu gözlendi.

KIRŞEHİR

Türkiye genelinde yaşayanan elektrik kesintisi problemi Kırşehir’de de hayatı felç etti.

Ege Bölgesi’nin hemen bütün illerinde elektrik kesik

ürkiye genelinde olduğu gibi Ege Bölgesi’nde de elektrik kesik. İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Balıkesir, Çanakkale ve Muğla’da, saat 10.36’dan beri elektrik yok. Buralarda metro ve tramvay gibi elektrikli raylı ulaşım sistemleri durdu. Trafik lambaları da çalışmadığından şehiriçi ulaşımda da aksamalar yaşanıyor. Jeneratörü olmayan kurum, kuruluş ve işyerlerinde çalışma yapılamıyor. Kesintinin sebebi hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Kocaeli’nde de elektrik yok

Birçok ilde olduğu gibi Kocaeli’nde de elektrikler kesildi. Saat 10.35 sıralarında kesilen elektrikler nedeniyle şehirde hayat felç oldu. Önemli sanayi merkezlerinden Kocaeli’nde elektrik kesintisi nedeniyle sıkıntılar yaşanabileceği belirtiliyor. Elektrik kesintisi trafik akışını da olumsuz etkiledi.

Şehirde sinyalizasyon sisteminin çalışmaması nedeniyle karmaşa yaşanıyor. Polis, telsiz anonsunda, il genelinde elektrik akımının olmadığını belirterek, trafik polislerinin özellikle kavşaklarda önlem almasını istedi. SEDAŞ, konuyla ilgili henüz resmi açıklama yapmazken, kesintiyle ilgili 186 No’lu telefonu arayanların, SEDAŞ’a ulaşamadığı kaydedildi.

Öte yandan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun KOTO’da 100 projesini açıkladığı esnada da elektrikler kesildi.

Çanakkale

Çanakkale genelinde elektrik tamamen kesildi. Kesinti sebebiyle vatandaşlar zor durumda kaldı.

Türkiye’nin birçok bölgesinde olduğu gibi Çanakkale’de de elektrik kesildi. Şehirde günlük hayat durma noktasına geldi. Trafik lambaları yanmadığı için yollarda aksamalar yaşandı. Bankamatiklerde paralar içeride kaldı. Elektrik kesintisinden en çok esnaflar etkilendi. Bir lokanta işletmecisi, zor durumda kaldıklarını belirterek, “Öğle yemeğini hazırlıyorduk. Elektrikler gitti, servis yapamıyoruz. Yetkililerden yardım istiyoruz.” dedi. Bir berber de işyerinin önünde durarak elektriğin gelmesini bekledi. Şofbenin yanmadığını ve traş makinelerini çalıştıramadıkları için müşterileri geri çevirdiğini belirterek, yetkililerin elektriğin ne zaman geleceği konusunda bilgi vermediğini söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.