Kategoriler
Duyurular Manşet Mevzuat

Hastanede tek uzman isen bu haber sana!

Branşında tek olan bir uzman hekime aylık icap nöbet listesi düzenlenmesi işlemine karşı iptal davası açılmıştır. İdare Mahkemesi davayı reddetmiştir. Kararın temyiz edilmesi üzerine Danıştay 5. Dairesi red kararını davacı hekim lehine bozmuştur. Danıştay 5. Dairesi bozma kararının gerekçesinde “ Görev yaptığı sağlık kurumunda tek uzman hekim olan davacıya Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği uyarınca icap nöbeti tutturulabilmesine imkan bulunmadığını” belirterek tek hekime icap nöbeti tutturulmasına yönelik işlemin hukuka aykırı olduğunu belirtmiştir.

Danıştay 5. Dairesi tarafından verilen karar bir hekimin dosyasında verilmiş olmakla birlikte genel bir normun yorumu üzerine verilmiş bir karardır. Bu nedenle bütün kamu sağlık kuruluşları yöneticileri ve Sağlık Bakanlığı tarafından branşında tek olan hekimlere icap nöbeti tutturulması yönünde işlemlerin sonlandırılması, hekimlerin insani çalışma koşullarında hastalara iyi sağlık hizmeti verebilmesi için gerekli organizasyonun yapılması gerekmektedir.

“Hastanede tek uzman isen bu haber sana!” için 0 yanıt

Haberi okudum ve bulunduğum ilçede tek hekim olarak görev yapıyorum .Ama idare ile bu konuda problem yaşamaktayım. Sizden rica etsem bu davanın gerekçeli kararını bana mil atabilir misiniz . Teşekkür ederim

belge ornegi burada yok ama kararda danistay idare mahkemesinden karari tekrar degerlendirmesi (dolayli olarak karari degistirmesini) istemis. bu durumda top idare mahkemesinde. kararinda israr eder mi? degistirir mi? bekleyip gorecegiz. umarim lehimizde karar degisir
saygilar

Şimdi bu karara istinaden ne yapmalıyız?Tek uzman hekimler idari mahkemede dava mı açması gerekir?izlenecek yol hakkında bilgilendirme yapabilirmisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.