Kategoriler
Haberler Manşet

Her sağlıkçıya maaş kesintisi geliyor

Aktif Sağlık Sen Genel Başkanı Hüseyin Ayhan, şu an 450 bin sağlık personelinin maaşlarından yapılacak kesintilerle bir fon oluşturulacağını ve fonda biriken paranın emekli ikramiyesine ek bir ödeme olarak dağıtılacağını söyledi. Döner Sermaye’nin Emekliliğe yansıtılmasını müjde gibi sunan sendikalara, “Sağlıkçıdan yapılacak bu kesintiyi açıklayın” diye soran Ayhan, “Her sağlıkçının taban maaşından her ay 150 TL kesinti yapılacak. Bu kesintiler bir fonda toplanacak. Özel hayat sigortalarının çalışma mantığına benzeyen sistemde toplanacak paralar, emeklilik ikramiyesine eklenecek” dedi.

Maaşın yüzde 19’u Kesilecek

Maliye Bakanlığı’nın şu an için sağlık personellerinin döner sermaye ek ödemelerinin emeklilik maaşlarına yansıtılması uygulamasına sıcak bakmadığını belirten Ayhan, “Sağlık çalışanlarının maaşlarından yüzde 19 oranında bir kesinti yapılması planlanıyor. Binde 5 oranında da Damga Vergisi kesilecek. Yani 830 TL taban maaşı alan bir sağlık personelinden 150 TL’ye yakın bir kesinti yapılması planlanıyor” diye konuştu.

Bu Kesintiyi Sağlıkçılara Anlatın

“Diğer bakanlıklarda çalışan memurların aldıkları maaş ve ek ödemelerin tamamı emekliliğe yansırken sağlıkçıların bundan mahrum edilmesi hükümetin ve sendikaların en büyük ayıbıdır” diyen Ayhan, “Kendi ayıbını örtmeye çalışırken bile övünmek sağlık çalışanları ile resmen dalga geçmektir. Eğer samimi iseniz cevap verin; Döner sermayeler emekliliğe yansıtıldığında yapılacak olan KESİNTİYİ sağlıkçılar mı? yoksa Devlet mi ödeyecek? Asıl bunu açıklayın. Sağlık çalışanları aldatan ve oyalayanlara bir sağlık çalışanı olarak hakkımı helal etmiyorum. Üyeliklere imza atmasını dahi bilmeyen sendika ağalarının otobüsüne binen beyler ve bayanlar; Sizlere yazık oluyor. Zulme ortak oluyorsunuz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.