Kategoriler
Haberler Manşet

"İnternetten ilaç satışına caydırıcı ceza getirilmeli"

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, eczanelerde satılması gereken ürünlerin rahatlıkla internet üzerinden satışının yapılmasının, halk sağlığını büyük tehlikeye attığını belirtti. Saydan, “İnternetten satılan ilaçlar yüzünden dünyada her yıl 1 milyondan fazla kişi hayatını kaybediyor. İnternetten ilaç satışına caydırıcı ceza getirilmeli.” dedi.

Halk sağlığının, sanal ortamlara terk edilecek kadar ucuz ve değersiz olmadığına dikkat çeken Ecz. Nurten Saydan, yazılı uyarısında, Sağlık Bakanlığı’nın hem vatandaşının sağlığı için hem de tasarruf tedbirleri açısından internetten ilaç satışına ‘dur’ demesini istedi. Saydan, “Bir çok internet sitesi eczane adını kullanarak, bir çoğu da açık artırma usulü alışveriş yapılan siteler aracılığıyla sanal ortamda ilaç satışı yapmaktadır. Bu reklamlarla insanlar yanıltılarak, kolayca internetten ilaca erişimi sağlanarak sağlığı ile oynanmaktadır.“ ifadesini kullandı.

“İNTERNETTEN SATILAN İLAÇLARIN YARISI SAHTE”

Dünya Sağlık Örgütü verilerine bakıldığında, internetten satılan ilaçların yüzde 50’sinin sahte olduğu ve bu yüzden dünyada her yıl 1 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiğine işaret eden Saydan, şöyle devam etti: “Birçok ürüne bitkisel kökenli olması gerekçesinin arkasına sığınılarak Tarım Bakanlığı’ndan onay alınmakta ve bunlar her yerde kontrolsüz, denetimsiz, eczacısız olarak vatandaşa satılmaktadır.

Bilgisiz ve bilinçsiz ilaç kullanımından kaynaklı olarak vatandaşlarda yan tesirler oluşmakta ve başka şikâyetlere yol açmaktadır. Ayrıca, son yıllarda internet üzerinden kapsül formunda satılan zayıflama ilaçları yüzünden kaybettiğimiz canlar ise durumun vahametini gözler önüne sermektedir. İnternet üzerinden bilinçsizce alınan ilaçlar devletin tedavi masraflarını da artırmaktadır. Bu ilaçlar vatandaşın sağlığında tahribata yol açtığı için doktorlara başvuruların artmasına, sigorta harcamalarının yükselmesine ve dolayısıyla da maddi ve manevi zarara yol açmaktadır.”

“İLAÇ, DOZUNDA VE YERİNDE KULLANILMAZSA ZEHİR ETKİSİ GÖSTEREBİLİR”

Ecz. Nurten Saydan ilaçların hepsinin, bitkisel olanlar dahil kimyasal maddeler olduğunu belirterek, “İlaç dozunda ve yerinde kullanılmazsa zehir etkisi gösterebilir. TEİS olarak, bitkisel veya kimyasal her türlü ilacın sadece eczane ortamında, eczacıların gözetiminde ve danışmanlığında alınıp kullanılmasının önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Sendika olarak internetten ve ehil olmayan kişilerden alınan ilaçlar vatandaşlarımızın sağlığını bozduğu için devletimizin daha fazla tedavi ve ilaç parası ödemek zorunda kaldığının altını bir kez daha ısrarla çizmek istiyor ve Sağlık Bakanlığı’nın, gıda takviyesi adı altında piyasaya verilmiş olan bitkisel ilaçlar için ciddi bir düzenleme ve uygulama yapmasını bekliyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.