Kategoriler
Haberler

Mersin'de 12 ambulans hizmete başladı

Mersin’de Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen 12 ambulans ile bir Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) aracı törenle hizmete girdi.

Ambulansların hizmete başlaması nedeniyle Cumhuriyet Alanı’nda tören düzenlendi. Törende konuşan Mersin Valisi Özdemir Çakacak, sağlıklı olmanın en çok arzu ettikleri nimetlerin başında gelmesine rağmen ancak kaybettiklerinde değerinin anlaşıldığını söyledi. Sağlığın insanlara bahşedilen en önemli ve kıymetli bir değer olduğunu anlatan Çakacak, sağlık olmadan hayatta yapılacak diğer her şeyin anlamını yetirdiğine dikkat çekti.

“Sağlığımız olmadan en temel ihtiyaçlarımızı bile gerçekleştirmede güçlük çekiyoruz” diyen Çakacak şöyle devam etti: “Bugünün dünyasında sağlık hizmetlerinin erişiminin ilk basamağını oluşturan acil sağlık hizmetleri üzerinde önemle durulması gerekmektedir. Bu erişimi sağlama ve sağlık hizmetlerini mümkün olan en hızlı sürede ve en kaliteli şekilde vatandaşlarımız ile buluşturmak önceliklerimiz arasındadır. Bugün hizmete alacağımız 12 ambulans ve UMKE aracını bu buluşmayı sağlamada hız ve kalitemize yapacağı katkı nedeni ile çok önemsiyoruz.”

İl Sağlık Müdürü M. Kemal Başaralı ise 2002 yılında Türkiye’de 112 sağlık hizmeti istasyon sayısı 480 iken bu rakamın 2015 yılında 2 bin 155 olduğunu ifade etti. Mersin’de ise 2002 yılında acil sağlık hizmeti istasyon sayısı 14 iken şu anda bu rakamın 52’e çıktığını vurgulayan Başaralı, ambulans sayısının ise şu an 75 olduğunu kaydetti.

İl Müftüsü Ali Melek’in yaptığı duanın ardından protokol mensupları kurdeleyi kesti. Daha sonra ise şoförlere ambulansların anahtarları teslim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.