Kategoriler
Haberler Manşet

O uzman doktorlara büyük şok

Hangi uzmanlık dalına sınavsız geçiş mümkün hale getiriliyor? Hangi pratisyen hekimler bu bölüme sınavsız geçiş yapabilecek? Yapılan bu uygulama doğru mu? Haberin devamı sadece doktorlar içindir lütfen doktor değilseniz aşağıya tıklamayın.

 

[sociallocker id=”34063″]

Uzm. Dr. Ahmet ŞENEL

Bütün ülkelerde yıldızı giderek parlayan bir branş olan acil tıp, maalesef ülkemizde hak ettiği konuma halen gelememiştir. Son yıllarda sağlıkta devrim sayılabilecek onca iyileşmeyi alkışlarken atılan yanlış adımlara ise yapıcı eleştirilerde bulunmak durumundayız. Bugün katıldığım bir toplantıda ülkemizin sağlıkta geleceği konuşulurken acil tıp hakkında duyduğum bazı şeyler bende derin endişeler oluşturdu. Sağlık Bakanlığı, Tıpta Uzmanlık Kurulu ile beraber aldığı karar ile acil servislerde 5-10 yıldır çalışan pratisyen doktorlara acil tıp uzmanı ünvanı vereceklermiş. Evet yanlış duymadınız. Yıllanmış pratisyen arkadaşlarımız sınavsız şekilde uzman olacaklar.

Hepimiz tıp fakültesi mezunuyuz. Sonrasında ise belli bir çalışma ile elde edilebilen puanlar sonucunda yerleştiğimiz branşlarda uzmanlık ünvanı aldık. Uykusuz geçen geceler, nöbet stresleri, gün aşırılar, tez hazırlama… bir çok aşamadan geçerek uzman olduk. Acil tıp uzmanı olmak için tıp fakültesi sonrası yıllar süren zorlu bir eğitimden geçtik. Maddi ve manevi yorulduk. Sonunda uzman doktor olmak vardı çünkü. Akademisyenliğin yolu da buradan geçiyordu. Peki şimdi bizim onca emeğimize ne olacak? Bizim geçtiğimiz yollardan geçmeyen pratisyen arkadaşlar uzman ünvanı alacak. Ne ile? Sadece acilde geçirdiği yıllar nedeni ile mi?

Bir tohum toprağa atıldıktan sonra ondan ağaç olmasını ya da meyve vermesini beklersiniz. Tıp fakültelerini bitirdikten sonra hepimiz birer tohum idik. Bizim uzman doktor olmamız için bize su verdiler, emek harcadılar. Su vermeden, gübre vermeden, toprağını çapalamadan hiç bir ağaç yetişemez. Yıllarca eğitim aldıktan sonra ağaç olduk, meyve vermeye başladık. Şimdi yıllarca toprakta beklemiş, sulanmamış, gübrelenmemiş, toprağı çapalanmamış tohumlara artık siz de ağaçsınız diyeceksiniz öyle mi???

Aile hekimliğinde bu uygulamayı gerçekleştirmiş olabilirsiniz ama acil tıp bir aile hekimliği değildir. Acil tıbbın önemini anlamak için ülkemizdeki acil hasta oranlarına bakmanız yeterli. Uzman hekim olan yerlerde sevk oranı ne kadar, malpraktis sayısı nedir? Acil uzmanı olmayan yerlerde durum ne? Cevapları hepimiz çok iyi biliyoruz.

Pratisyen arkadaşları da acil tıp uzmanı yapacaksanız o zaman artık TUS sınavından Acil Tıp ve Aile hekimliği tercihlerini kaldırın. Zaten mezun olan pratisyenleri direkt uzman yapacaksınız.

Bunları söylerken ülkemizin içinde bulunduğu durumu da çok iyi biliyorum. Acillerde çok hasta var. Hastaya sen acillik değilsin diyemiyoruz. Mecbur bakmak zorundayız. Siyasi kaygılardan dolayı hasta reddi asla yapılamaz bu ülkede. Zorunluluklarımızın ve zorunluluklarınızın gayet iyi farkındayız. Ama bu adaletsiz davranmayı gerektirmez. Amaç acillerden pratisyen doktorların kaçmasını önlemek ise gelin beraberce başka çözüm önerileri bulalım. Pire için yorgan yakmaya, acil tıp uzmanlarını küstürmeye değmez. Bu yapılacak düzenleme bir çok acil tıp uzmanının şevkini kıracak ve acil tıpa olan ilgiyi sıfırlayacaktır.

Kendini çok iyi yetiştirmiş hatta bazı acil tıp uzmanlarından daha tecrübeli pratisyen doktor arkadaşlarımızda var elbet. Onların bu deneyimlerine saygı duyarım. Ama maalesef sınavla kazanılan bir hak sadece deneyimli diye verilmemeli o arkadaşlara.

Biz acil tıp uzmanları olarak acil servisleri evimiz bildik. Gelen hastalar ne olursa olsun ya da ne kadar kalabalık olursa olsun onları misafirimiz saydık. Bizler acili sahiplenmiş ve onu bırakmayacak tek branş uzmanlarıyız. Bizler yıllarca sadece acilde çalışmak, kriz çözmek, afet yönetmek için eğitim aldık. Sadece acilde yıllar geçirmekle uzman olunmamalı. Testi kırılmadan bu düşünceyi lütfen silin kafanızdan. Biz acilleri seviyoruz, bizlere güvenin, bizlere destek olun ve heyecanımızı kaybettirecek adımlar atmayın lütfen. Çözüm yolları bulmak için her zaman desteğe hazırız.

Uzm.Dr.Ahmet ŞENEL

[/sociallocker]

“O uzman doktorlara büyük şok” için 0 yanıt

Ne kadar aşağılayıcı…Tamam halk cahil, e be dr tayfası da mı epey cahil…Aile hekimliği branşının ne kadar kapsamlı ve özenli ve ayrıntılı bir branş olduğunu bilseniz…Şimdiki uygulamaya göre mi diyorsunuz, aile hekimliği branşı acil branşı gibi değil derken…Şimdiki uygulama -mış gibi bir aile hekimliği uygulaması…Biz branşımızın hakkını da veremiyoruz bu uygulamada…Bakın zaten üstüne basarak söylüyorum, bu bir uygulama…Aile hekimliği bu değil…Ayrıca bugün bize yarın size, yarın başka bir branşa…Sesinizi her branş için çıkarmalısınız…Biz aile hekimliği uzmanları olarak sizi aşağılamıyoruz, sizin bizi aşağıladığınız gibi…Haklı davanızda sonuna kadar arkanızdayız…

aile hekimleri uzmanları ve asistanları uzaktan eğitimle pratisyen hekimlerin aile hekimi uzmanı olmasını istemediğinde, bunun için mücadele ettiğinde, bunun bir emsal olacağını vaktinin geldiğinde acil uzmanlarının da bu işten mağdur olacağını bangır bangır söylediğinde neredeydiniz.. ama kim takar. bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılıkla devam ettiğimiz sürece bizi istediği gibi kullanmaya devam eder bu hükümet. acilin bir aile hekimliği olmadığı gibi saçma ve küçümseyici bir açıklamayı sallamıyorum bile. biz önce kendi meslektaşlarımıza ve yaptığı işlere saygı göstermeliyiz ondan sonra destek beklemeliyiz..

Biz Yoğun Bakım Yan dal uzmanlarıda aynı tehlike ile karşıkarşıya kaldık. Çok hızlı toparlanarak danıştaya ve AYM ne dava açtık. Davalarımız hala devam ediyor. Bu konuda çabuk olmanız gerekiyor. Bizde de bu üst uzmanlığı eğitim araştırmada 3-5 yıl çalışan herkese yandal belgesi vereceklerdi.
Davalarımız devam ediyor hızlı hareket etmelisiniz. Özellikle Mecburi Hizmet kısmı Anayasanın eşitlik ilkesine takılıyor.
Şimdiden başarılar dilerim

Dr bey benim anlamadığım Aile hekimliği uzmanlığına neden çaktın. Biz çok büyük mücadele verdik sen neredeydin?

İşte yapılan en büyük hata seni haksız kılıyor ; başkalarını küçümseme.

Hiçbir uzmanlık branşı tus suz olmamalı.

pratisyen hekim,aile hekimi ve aile hekimi uzmanları açısından küçük düşürücü bir yazı olmuş diye düşünüyorum.

Çok genç ve çok heyecenlı meslekdaşıma bir iki lafım var,öncelikle pratisyen hekim,TUS’ u kazanamamış hekim demek değildir.Belki istediği yeri kazanamamış ya da genel tababeti tercih etmiş hekim denilebilir.Acil uzmanlığı aman aman puanlarla kazanılan bir branş değildir.O kabullenemediğiniz pratisyen arkadaşların büyük çoğunluğu isteseler uzmanlık sınavında zaten acil uzmanlığını kazanacak kapasitededirler inanın.Acil servis hekimliği her hekimin altından kalkabileceği bir branş değildir.Eğer yıllardır bu işi hakkıyla yürüten bir pratisyense zaten uzman olmuştur o.Tıpkı aile hekimliğinde olduğu gibi(ki yıllarca sırf İngilizce bildikleri için uzman olan meslekdaşlarım gibi) acil hekimliğinde de adınızın önündeki uz. ibaresi sizi uzman yapmayacağı gibi,adınızın önünde sadece dr. yazması da sizi bilgisiz hekim yapmaz.Dürüst olun ve düşünün,siz o kabullenemediğiniz pratisyen arkadaşınızdan çok çok daha iyi bir hekim misiniz?Bu mesleğe yirmiüç yılını vermiş bir pratisyen hekim ablanız olarak,adımın önünde sadece dr. yazmasına rağmen,çok uzmanın hatta çok akademik uzmanın yanlış tedavi ve teşhislerini düzeltmişliğim vardır.Şimdi size hikaye gibi geliyor olabilir yazdıklarım ancak aslolan iyi hekimlik yapabilmektir adınızın önünde yazan ünvanlara ,geçirdiğiniz sınavlara takılmayın.Adil bir uygulama istiyorsanız eğer tüm hekimlerin beş on yılda bir yeterlilik sınavına tabii olmalarını isteyin,işte o zaman ak koyun kara koyun belli olur,uzmanlık ya da pratisyenlik önemsiz kalır.Tam donanımlı bir hastanede acil hekimi olmakla,Allah’ın unuttuğu bir hastanede eldiven bile bulamadan acil hekimliği yapmak arasında hayal edemeyeceğiniz farklar var,eğer dinlemek isterseniz ayrıca cevap yazabilirim.Entübasyon tüpünüz olmadığı için ilkel bir şekilde ağızdan ağıza solunum yaptırıp Hepatit taşıyıcısı olarak yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu,tek hekim olarak gecede en az yüz yüz elli hasta bakmanın ne demek olduğunu ve bunların sizi nasıl iyi bir hekim haline getirsiğini uzun uzun anlatırım.İşte o pratisyen arkadaşlarınızın çoğu oralardan geliyorlar,onu bunu boş verin sizden sonrakilerden size ne ,siz iyi hekim olup ruhunuzu doyurmaya bakın.Sevgi ve saygılarımla.Dr.Sevda Coşkun Şahin

bunlar iyi zamanlarımız.. yakında eczacı kalfalarına da tıp diploması verilecek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.