Kategoriler
Haberler

Orada kızamıktan sonra suçiçeği salgını başladı

Berlin Eyalet Sağlık Dairesi kızamıktan sonra suçiçeği hastalığının kentte yayılmaya başladığını bildirdi.

Başkentte yılbaşından bu yana suçiçeğine yakalanan hasta sayısı 240’a yükseldi. Hastalığa sadece geçen hafta 22 kişi yakalandı. Kızamık gibi kurutulduğu sanılan suçiçeği hastalığındaki artışa da aşı yaptırmamanın sebep olduğu bildirildi.

Berlin Sağlık Senatörlüğü Basın Sözcüsü Constance Frey, “Aşı yaptırmayanların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Bu da bulaşıcı hastalıkların yayılmasına sebep oluyor.” dedi.

TÜRK ÇOCUKLARINA AŞI YAPTIRILIYOR

Suçiçeği, Berlin genelinde şimdiye dek en fazla Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg semtinde görüldü. Şimdiye dek bölgede suçiçeğine yakalananların sayısı 41 olarak kayıtlara geçti.

Kreuzberg Belediye Başkanı Monika Herrmann, “Sayının yükselmesi bizi endişelendiriyor.” dedi. BZ Gazetesi’ne konuşan Herrmann, bir soru üzerine Türk ve Arap çocukların neredeyse hepsine aşı yaptırıldığını belirterek aşı yaptırmayanların çoğunluğunu Alman çocukların oluşturduğunu söyledi.

EĞİTİM SEVİYESİ ARTTIKÇA AŞI YAPTIRMA ORANI DÜŞÜYOR

Kreuzberg Belediye Başkanı Herrmann, aşı yaptırmayanların daha çok yüksek tahsilli Almanlardan oluştuğunu da sözlerine ekledi ve “Eğitim seviyesi ne kadar yükselirse aşı yaptıranların sayısı o kadar düşüyor.” diye konuştu.

Hermann çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin aşının olası yan etkilerinden çekindiğini belirterek, “Bu ebeveynlere ulaşmak için bilgilendirme kampanyası açmamız gerekiyor. Çünkü onlar sadece kendi çocuklarının hayatını tehlikeye atmıyor. Diğer çocukların hayatını da tehlikeye atıyorlar.” ifadesini kullandı.

Sağlık Senatörlüğü Müsteşarı Frey de halka seslenerek, “Her Berlinliyi acilen su çiçeğine karşı aşı yaptırmaya çağırıyorum.” dedi.

AŞI ÜCRETİNİ SİGORTA KARŞILIYOR

Suçiçeği, bulaşma derecesi çok yüksek olan bir enfeksiyon hastalığı. Kişiden kişiye daha çok hapşırma, öksürme ile havaya dağılan virüsün solunum yoluyla alınması sonucunda bulaşıyor.

Ateş, baş ağrısı, karın ağrısı, halsizlik gibi genel belirtiler ortaya çıkıyor ve hemen ardından yüz ile saçların arka diplerinden başlayarak omuz ve sırta, daha sonra kol ve bacaklara yayılan içi sıvı dolu cilt döküntüleri kendini gösteriyor.

Suçiçeği aşısı Almanya’da her zaman yaptırılabiliyor ve aşı ücreti hastalık sigortası tarafından karşılanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.