Kategoriler
Eğlence Haberler Manşet

Sağlık Bakanlığı'ndan Sağlıkta Şiddeti Bitirecek Müjde: "Acil Servislerde Dublör Doktor Dönemi"

bir PAMIR01 haberi

Son yıllarda artan sağlıkta şiddet haberleri nedeniyle moralleri bir hayli bozuk olan, çalışma koşulları nedeniyle de birçoğu depresyon tedavisi alan sağlık çalışanları haftalardır Sağlık Bakanlığı’ndan gelecek müjdeli haberleri bekliyorlardı. Bu beklentiye kayıtsız kalamayan Sağlık Bakanlığı, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla sağlık çalışanlarına müjdeli haberleri verdi. Bakanlığın yakında hayata geçirmeyi planladığı kararların başında “dayaklık dublör doktor” hizmeti yer alıyor.

Sağlıkçıya Şiddet Dublörler İle Engellenecek

Tıp Bayramı dolayısıyla Sağlık Bakanlığı’nın Sıhhiye’deki yerleşkesinde mikrofonların karşına geçen Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sinan Ahraz, sağlıkta şiddeti nasıl azaltacaklarıyla ilgili uzun süredir yaptığı çalışmaların, meyvesini vermeyi başladığını belirterek binlerce sağlık çalışanını sevindirdi. Ahraz, “Sağlıkta şiddetin en önemli nedeni doktorların, hastalarının ihtiyaçlarını karşılayamaması. Takdir edersiniz ki halkımızın her işi acildir ve hemen halledilmezse agresifleşebilir. ‘Bekleyin’, ‘Sıraya girin’, ‘Öyle bir rapor veremeyiz’ gibi engellemelerle de arası da iyi değildir. Hal böyle olunca haklı gerekçelerle sağlıkçılara bu öfkelerini yansıtabiliyorlar. Yıllardır sağlık çalışanlarına dayanıklı olmalarını tembihliyoruz ama artık bu işi profesyonellerle çözmenin vakti geldi. Bundan böyle acil servislere ve 112 araçlarına beyaz önlük giyen, steteskoplu profesyonel dublörler koyacağız. Bu dublörler performans sistemi ile çalışıp gördüğü şiddet kadar maaş alacak. Yine de genel ortalamanın altında kalan dublör olursa döner sermaye personeli tarafından bizzat dövülerek payını alacak. Böylece hem sağlıkçılar darp edilmeden hizmete devam edecek hem de hasta yakınları stresini atacak.” sözleriyle bakanlığın hastalarla üst düzey empati içerisinde olduğu mesajını verdi.

Bakanlığın Üzerinde Çalıştığı Diğer Hayati Değişikliler

Protesto riski nedeniyle, Ankara Spor Salonu’nda konuşma yapmayı tercih eden Bakan Müezzinoğlu, sıkı güvenlik önlemlerinden geçerek içeriye alınan yabancı doktorlara ve hükûmete yakınlığı ile bilinen Sağlık-Sen üyelerine diğer müjdelerden bahsetti:

Favori Reçete İmkanı: Her hastanın sık kullandığı ilaçlar favoriye alınacak. Doktor reçete etmese dahi makul bir fark ödenerek eczanelerden alınabilecek.

Hastalar Kendi Tetkikini İsteyebilecek: Günümüzde hastalar artık doktora başvurmadan kendilerine tanı koyabilecek durumdalar. Komşusunun kaynında da kendi yaşadığına benzer şikayetleri olduğunu ve bir gece ansızın tık diye gittiğini öğrenen ve Google’a şikayetlerini yazıp kanser olduğunu gören hastalar haliyle endişeleniyor. Hastalar artık kaynı veya Google hangi tetkiki öneriyorsa onu özel bir hastanede yaptırıp, doktorun önüne koyabilecek.

Sağlık Çalışanlarına Zam: Tüm sağlık çalışanlarına %100 oranında zam yapılacak. Bu durumda en kıdemli memur, aylık yaklaşık 14 TL kıdem aylığı alırken, 28 TL almaya başlayacak.

Doktorlara Toplu Muayene Hakkı: Hasta sayısının fazlalığından yakınan doktorlar artık toplu muayene yapabilecek. Şikayetleri benzer olan hastalar sekreterler tarafından 5’erli gruplar halinde muayene odasına alınacaklar ve yeterince koordine hareket etmeleri durumunda tek bir hastaymış gibi muayene olacaklar. Böylece gün sonunda muayene edilen hasta sayısı 100’den 20’ye inmiş olacak.

Mecburi Hizmette Çeşitlilik: Doğu’da görev yapmaktan sıkılan sağlık çalışanları, rotasyonlar ile IŞİD saflarına görevlendirilecek. Böylece yeni yerler ve yeni kültürler tanışarak motivasyonları arttırılacak.

Hemşirelere Müjde: Hastane koridorlarının bir klasiği olan ve hemşirelere karşı ön yargı oluşturan “Sus işareti yapan hemşire” resminin yerine yüzünde “Anlat baba dinliyorum” ifadesi olan bir sağlık memurunun resmi konacak.

Eczacılar Yaşadı: İlaç ücretlerinde çıkan fark %200 arttırılacak. Bunun tahsilatını yine eczaneler yapacak ve SGK’ya teslim edene kadar para kendilerinde kalacak. Böylece daha fazla sıcak parayı kısa süreliğine de olsa ellerinde tutmanın hazzını yaşayacaklar.

Diyetisyenler Unutulmadı: Canan Karatay’a 21 günlük konuşma yasağı verilecek.

Asistan Temsilcileri Sert Konuştu

Öte yandan bir basın açıklamasıyla Sağlık Bakanlığı’nın müjde gibi lanse ettiği yeniliklerin aslında birer külfet olduğunu vurgulayan asistan temsilcileri sitem dolu sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlıktaki bu dönüşüm bir günde olmadı. Olayın bu boyuta gelmesinde organize olabilen(?), idealleri için günlük kazançlara yüz çeviren(?), bal kovasını taşısa bile haksızlık karşısında susmayan(?), itiraz edersem bedelini öderim diyen(?) sağlık çalışanlarının suçu var. Bu kafayla zor da olsa, sesimizi duyurmak için özverili çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Kaynak: ResmiGaste.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.