Kategoriler
Haberler

Sağlık Sen Genel Başkanı Memiş'ten Yıpranma Payı Çağrısı

Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 14 Mart Tıp Bayramı öncesi Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu sağlık çalışanlarına verdiği müjdeleri müjde olarak görmediklerini söyleyerek, yıpranma payı ve lisans tamamlama konularında Sağlık Bakanı’nı göreve davet etti.

Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 14 Mart Tıp Bayramı öncesi Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu sağlık çalışanlarına verdiği müjdeleri müjde olarak görmediklerini söyleyerek, yıpranma payı ve lisans tamamlama konularında Sağlık Bakanı’nı göreve davet etti.

Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş, bir dizi ziyaretler için memleketi Tokat’a geldi.Sağlık Sen Tokat Şubesi’ni ziyaret eden Memiş, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Memiş, Sağlık Bakanlığı’ndaki taşeronlaşmanın göze çarptığını ifade ederek, “Sağlık Bakanlığı’nda 140 bin civarında taşeron çalışmakta ve son günlerde 112’de şoförlük yapmak üzere taşeron almakla alakalı bir düzenleme çıktı. Biz Sağlık Senolarak taşeronlaşmaya karşı bir sivil toplum örgütüyüz. Kesinlikle taşeronlaşmayla sağlık sektörünün yürütülmesinin mümkün olamayacağını ifade ediyoruz. Ama son dönemlerde alınması planlanan 4 bin civarında şoför arkadaşımızın da taşeron usulüyle alınması iş barışını bozacaktır diyoruz. Aynı okuldan mezun, aynı sıradan mezun iki arkadaşın birisidevlet memuru olmuş, diğeri taşeron olarak göreve başlamış. Bu sistemi işletmek mümkün olmayacaktır” dedi.

BAKANA ÇAĞRI

Sağlık Sen Genel Başkanı Memiş geçen yıl 13 Mayıs’ta başbakan iken CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan’a katıldığı bir programda yıpranma payı ve lisans tamamlama talebini ilettiklerini hatırlatarak şöyle devam etti:

“O zaman sesimizi duydu. Sağlık çalışanlarının gerçekten yıprandığını, sağlık çalışanlarının eğitiminin verilmesi gerektiğini ve kreş imkanlarının sağlanması noktasında orada talimat vermişti. 12 Mart’ta Sayın Başbakanımız Davutoğlu yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarına müjde verdiğini söyleyerek, yıpranma payının nöbet tutanlardan başlanmak üzere verilmesi noktasında talimat verdiğini ifade etti. Nöbet ücretlerinde yüzde 50’lik bir artışın geldiği söylendi. Hekimlerin 70 yaşına kadar çalışmasının önün açıldığı noktasında müjdeler verildi. Ancak biz bunları müjde olarak görmüyoruz. Bunların talimatını bir yıl önce Cumhurbaşkanımız vermişti. Hala bir yıldır adım atılmadan bu konuları tekrardan müjde diyerek verilmiş olması Sağlık Bakanlığı’nın ve bürokratlarının çalışanlarını görmemesi, duymaması, anlamaması ile birlikte sınıfta kaldığının en büyük göstergesidir. Buradan Sağlık Bakanı’na tekrardan çağrıda bulunuyorum. Lütfen bir yıl önce verilen talimatların gereğini yerine getirin”

 

haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.