Kategoriler
Haberler Manşet Son Dakika

SON DAKİKA! 112 ACİL AMBULANSA YAPILAN SİLAHLI SALDIRIYA KINAMA

Sağlıkçılara saldırı ve şiddet son hızıyla devam ediyor. Dün gece ilimizde görev yapan 112 Acil Ekibine kimliği belirsiz 2kişi tarafından Şehir merkezinde silahlı saldırı düzenlenmiş, olayda çok şükür yaralanan ve ölen olmamıştır. 112 Acil Ambulans Ekibine geçmiş olsun diliyor, Menfur saldırıyı yapanların bir an evvel yakalanarak gerekli cezaya çarptırılmasını istiyoruz. 

Yetkililerin 112 Acil Çalışanlarının can güvenliklerini hiçe sayarak vermiş oldukları sağlık hizmetinden dolayı özlük ve mali haklarında yanlış uygulamalardan vazgeçmelerini bekliyoruz.

Sağlıkta Dönüşüm Programı adına Acil Sağlık Hizmetlerinde taşeronlaşmaya gidildiğini görüyoruz. (3.000) Üç bin Ambulans şoförünün taşeron olarak çalıştırılması için ihale süreci için adım atılmış, İlimize de 10 Ambulans şoförü verilerek alım şartları ve teknik şartname ilan edilerek bu konuda talimatlar ilgili yerlere tevdi edilmiştir.

Sağlık hizmetlerinde görevli tüm çalışanların kadrolu olması gerekirken,112 acil sağlık hizmetlerindeki personel eksikliğinin giderilmesi için getirilecek çözümün taşeron şoför olarak çalıştırma olması kabul edilemez.112’lerde kadrolu şoför sayısı toplam1200’dür. Alınacak şoför sayısı 3000 olacağı göz önünde bulundurulduğunda halihazırdaki ambulans şoför sayısının 2.5 katı taşeron şoför alınarak çalıştırılmak istenmesi kabul edilemez. Bu 112 acillerinde çalışma hayatını alt üst edecek bir durum ortaya çıkaracaktır. 

Önce ambulanslar için ihale çıkarılmıştı. Bugün şoförler taşeron oluyor. Yarın bir sonraki adım tümüyle özelleştirme ve kamu çalışanlarının görevlerine son verme olacağı da açıktır. Nitekim memurların iş güvencesini kaldırılmak lazım diye sesler duyuyoruz. Bu tür alımlarla da bunun önü açılmak, zemin hazırlanmak isteniyor.

Türkiye’de atanamayan sağlıkçılar gerçeği var. Taşeron firmadan şoför alınmasını doğru bulmuyoruz. Ortada böyle bir talep ve böyle bir ihtiyaç varken ısrarla taşeron alımı yapılması kabul edilemez. Sağlık Personeli ihtiyacını karşılamak için yapılması gereken; KPSS sonuçlarına göre 657 sayılı Devlet Memurluğu güvencesine sahip bir şekilde personel istihdam etmektir.

AKTİF SAĞLIK-SEN olarak; Taşeronlaşma uygulamalarının Türkiye’de büyük bir insan hakkı ihlali olduğunu her platformda dile getirdik ve getirmeye devam edeceğiz. 112 Acil Hizmetlerinde ambulans şoförü ihtiyacını karşılamak amacıyla taşeron uygulamasından vazgeçilmelidir. Hiçbir kurum (POLİS-İTFAİYE vs.) kendi bünyesine taşeron şoför almadığı gibi Ambulanslara da taşeron şoför alınmamalıdır. 

Bizce Sağlıkta şiddetin önüne geçemeyen Yetkililerin 112 Acil ambulanslarına şoför değil; bu gidişle Güvenlik Görevlisi alması daha uygun olacaktır.

 

              ÜMİT KARATAŞ 

AKTİF SAĞLIK-SEN ŞUBE BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.