Kategoriler
seo

Tarihçi Uğurluel, Çanakkale Zaferi'ni anlattı

Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı nedeniyle Anadolu Jet tarafından düzenlenen ‘Anadolu Jet’le Çanakkale Sohbetleri’ konferanslar serisi Sivas’ta yapıldı. Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel, tarihi zaferin bilinmeyen yönlerini anlattı.

Çanakkale Zaferi 100. Yılında Sivas’ta anıldı. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde belediyenin katkılarıyla düzenlenen programda Tarihçi Yazar Talha Uğurluel, Çanakkale Savaşı’nı kazanan kadro ile Kurtuluş Savaşı’nı kazanan kadronun aynı olduğunu söyledi. Yoğun ilgi sebebiyle vatandaşlar salona sığmazken Talha Uğurluel kamuoyuna fazla yansımammış fotoğraflar eşliğinde Çanakkale Savaşları’nın ayrıntılarını kronolojik olarak katılımcılarla paylaştı. Yüzlerce kiloluk topu sırtıyla taşıyarak düşman gemilerini batıran Seyit Onbaşının kahramanlığını da anlatan Tarihçi Uğurluel, İngilizlerin planlarından da bahsetti. Çanakkale Savaşında İngilizler zehirli gaz kullanmak istemiş fakat rüzgarın mucizevi olarak yön değiştirmesiyle zehirli gazı kullanmaktan son anda vazgeçmişlerdir. Günümüzde Çanakkale Savaşı sadece tek gün süren bir olaymış gibi düşünülüyor. Hâlbuki bu olay bir yıl süren, bir toplumun kaderini belirleyen büyük bir hadisedir.” dedi.

Çanakkale Savaşı’nın 1 yıl süren destansı hikayesini sahneye taşıyan Tarihçi Uğurluel, savaşın, şehitlerin, gazilerin ve geride kalanların ilginç öykülerini paylaşarak, Çanakkale’nin bilinmeyen yönlerine ışık tuttu. Talha Uğurluel program sonunda salonu dolduran katılımcılardan büyük alkış alırken; Kendisine THY Sivas Satış Müdürü Ali Ensar Kılıçoğlu tarafından çiçek ve uçak maketi hediye edildi.

Vali Âlim Barut ise Çanakkale gezilerindeki izlenimlerini anlatarak, “Biz Çanakkale’yi anlayamamış bir nesildik. Biz Çanakkale ile ilgi hiçbir şey yapamamışız. Çanakkale Zaferi olmasaydı bizde olamazdık. Ama onun için sadece bir anıt dikmişiz. Bir de merhum Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Şehitleri şiirini yazabilmiş, ta ki 2 binli yıllara kadar. Şimdi göğsümüzü gere gere 57. Alayı da, şehitlikleri de görebiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Çanakkale Savaşı fotoğraflarından oluşan sergi gezilirken ünlü Tarihçi-Yazar Uğurluel, hayranları için kitaplarını imzaladı. Sivaslılar kitap imzalatmak için uzun kuyruklar oluşturdu. Programa Vali Alim Barut, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Savcısı Murat İrcal ile kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.