Kategoriler
seo

Uzmanlardan göz tansiyonu olanlara uyarı

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ayşe Mutlu, önlenebilir körlük nedenlerinden biri olan ve halk arasında ‘göz tansiyonu’ olarak da adlandırılan glokom hastalığının tanısının erken konmasının çok önemli olduğunu söyledi. Mutlu, erken tanı ve tedavi ile oluşabilecek görme siniri hasarının önlenebileceğini kaydetti.

Glokomun bazen hiçbir belirti vermeden gelişebileceğini ve sadece göz muayenesi ile tespit edilebileceğini anlatan Dr. Mutlu, “Bazen de baş ağrısı, göz ağrısı ve bakılan yerde ışık hareleri görme gibi yakınmalar ile hasta başvurabilir. Ailede glokom hastalığı öyküsü olması, yüksek miyopi ve şeker hastalığı da risk faktörlerindendir. Glokomun birincil (Açık açılı, kapalı açılı, normotensif, oküler hipertansiyon vb), ikincil (Başka bir göz hastalığına bağlı olarak gelişen örneğin göz tümörleri, üveit veya katarakt gibi) ve konjenital glokom (Doğumsal) gibi tipleri vardır. Bebek ve çocuklarda ışığa bakamama, gözlerde sulanma, korneada bulanıklık veya göz küresinde büyüme gibi durumlarda bir göz doktorunun muayenesi ve göz içi basıncı ölçümü şarttır.” dedi.

Acıbadem Adana Hastanesi Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ayşe Mutlu tedavinin medikal, lazer veya cerrahi yöntemlerle olabileceğini belirterek, geç tanı konulan hastalarda oluşan görme siniri hasarının geri dönüşünün mümkün olamayacağını söyledi. Mutlu, düzenli göz muayenesinin ihmal edilmemesini önerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.