Kategoriler
Haberler

'Yeşilay kurtuluş mücadelemizin bir değeridir'

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Balıkesir Şube Başkanı Abdülkadir Çelik, Yeşilay’ın “İyiliğin Sağlığın Peşinde” sloganıyla kuruluşunun 95. yıldönümünü kutladığını söyledi. Çelik, “Yeşilay, kurtuluş mücadelemizin bir değeridir. Vatandaşlarımızın, özellikle gençlerimizin bağımlılıklardan uzak durarak daha keskin bir akla sahip olmasını hedefleyen Yeşilay, toplum nezdinde kıymetli bir değer halini almıştır.” dedi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Balıkesir Şubesi, 1-7 Mart arasında kutlanan Yeşilay Haftası dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenledi. Şube önünde stant açan görevliler, bağımlılıklara karşı bilgilendirici broşürler dağıttı. Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte düzenlenen etkinlikte vatandaşlarla sohbet eden görevliler dergi, broşür ve Yeşilay’a ait çeşitli hediyeler de verdi. Şube Başkanı Çelik, Yeşilay’ın bu yıl “İyiliğin Sağlığın Peşinde” sloganıyla kuruluşunun 95. yıldönümünü kutladığını belirterek, “Bağımlılıklarla mücadelede bir asra yaklaşan Yeşilay Cemiyeti olarak, kuruluş yıldönümümüzü çeşitli etkinlikler düzenleyerek kutlayacağız. Halkımızı bağımlılıklara karşı bilinçlendirmeyi ve farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi. Yeşilay’ın kuruluş süreci hakkında da bilgi veren Çelik, “Yeşilay, 1920’de İngiliz işgal güçlerinin, İstanbul Limanı’na gemilerle getirdiği binlerce kasa alkollü içkiyi gençlerimize bedava dağıtıp onları zehirlemesine, işgale karşı direnişi kırarak özgürlüklerini ve onurlarını ellerinden almak istemelerine karşı alkollü içkilerle mücadele amacıyla dönemin şeyhülislamı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde, Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından, padişahın izniyle 5 Mart 1920’de, İstanbul’da Hilâl-i Ahdar adıyla kurulmuştur.” dedi. Yeşilay’ın, kurtuluş mücadelesinin bir değeri olduğuna dikkat çeken Abdülkadir Çelik, “Bu sene Yeşilay Cemiyeti’nin kuruluşunun 95. yıldönümünü, ‘İyiliğin Sağlığın Peşinde’ sloganıyla görmeye muvaffak olduk. Bu vesileyle tüm yurtta ve ilimizde çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Balıkesir Şubesi olarak, Yeşilay Haftası’nda bir dizi etkinlik gerçekleştireceğiz. Sayın Valimiz Mustafa Yaman’a, yönetim kurulu üyelerimizle bir ziyaret gerçekleştirdik. Yeşilay’a desteklerini esirgemeyen valimize teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Etkinlikler kapsamında gençlerin daha güvenli ve sağlıklı bir hayat sürdürmesine katkıda bulunmak, çocuk ve gençlerin bağımlılıklarla ilgili bilinç düzeylerini arttırmak amacıyla başlatılan Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele Eğitim Programı (TBM)’nın tanıtım semineri de düzenlenecek. Ayrıca sigarayı bırakanlara plaket verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.