Kategoriler
Haberler Manşet

14 Nisan Tıbbi Mümessiler Günü kutlandı

Değerli Meslektaşlarımız ve sağlık zinciri içinde görev yapan tüm paydaşlarımız,

Bugün bizler için çok güzel bir gün. Bugün “14 Nisan Tıbbi Mümessiller Günü”. Bundan birkaç yıl öncesine kadar camia içinde birlik olabilmeyi hayal dahi edemezken şimdi Tıbbi Mümessiller Günü’nde düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşabilmekten dolayı çok mutluyuz.

Bugün bu basın açıklaması, derneğimizce yaklaşık 20.000 Tıbbi Mümessil meslektaşımız adına tüm yurtta düzenlenen törenlerde tek bir metin olarak kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bu açıklama ile amacımız, mesleğimizin toplumumuzca bilinmeyen fonksiyonlarını kamuoyuna tanıtabilmek ve yaşadığımız sıkıntılar hakkında işverenlerimizin ve yöneticilerimize çağrıda bulunabilmektir.

Tıbbi Mümessillik mesleğinin sağlık işindeki fonksiyonları şu şekildedir;

·         Tıbbi Mümessiller, yasalar ile sınırları belirlenmiş bir şekilde tıp alanındaki en güncel bilgileri hekimlere ulaştırırlar.

·         Tıbbi Mümessiller, ilaçların etki ve yan etkileri üzerine hekimlerde farkındalıklar yaratarak hastaların daha iyi tedavi edilebilmesi için katkı sağlarlar.

·         Tıbbi Mümessiller, ilaçlarla ilgili olarak çıkabilecek yan etkilerin 24 saat içinde sağlık bakanlığına bildirilmesi konusunda aracılık görevi üstlenirler.

·         Tıbbi Mümessiller mesleklerini, kamu hizmetini aksatmadan ve etik değerlere bağlı kalarak yaparlar.

Türkiye’deki Tıbbi Mümessiller olarak bizler, ilaç firmalarının birer parçası olduğumuz için kendimizi çok şanslı buluyoruz. Öyle ki, geçtiğimiz yıl dernek olarak düzenlediğimiz “Mesleki Memnuniyet Anketini” dolduran 1.008 meslektaşımızdan aldığımız verilere göre;

·         %84,7 oranındaki meslektaşımız çalıştığı firmalardan memnun,

·         %72,1 oranındaki meslektaşımız herhangi bir nedenle şirketinden ayrılmak durumunda kalsa dahi yine ilaç sektöründe çalışmaya devam edeceğini belirtmiş.

Bu oranların, tüm sektörler için benzer bir çalışma olsa en yüksek oranlar olacağını düşünüyoruz. İlaç sektöründeki tüm firmaların çalışanlarına verdiği değer ve toplum sağlığı konusundaki etik uygulamalarının bu memnuniyeti getiren yegane unsurlar olduğuna inanıyoruz.

Elbette, mesleğimizin de birçok sorunu bulunmaktadır. Bizler, daha önce herhangi bir meslek örgütüne sahip olmadığımızdan sorunlarımızı yeterince dile getiremedik.  Artık, derneğimiz aracılığıyla sorunlarımızı aktarma fırsatına sahibiz. bunlara çözüm bulabilirsek çalıştığımız firmalarda hedeflenen maksimum verimliliğe daha kolay ulaşabileceğine inanıyoruz.

Temennimiz, dile getireceğimiz konuların, endüstrinin en tepe noktasındaki yöneticiler tarafından detaylıca değerlendirilmesi ve bir çalışma yürütülmesidir. Mümessil Dayanışma Derneği olarak ayrıca, bu sorunların çözümü için bir çalıştay düzenlenmesini teklif ediyoruz. Bu çalıştay oluşturulabilirse her türlü desteği vermeye hazırız.
İş verimliliğimizi düşürdüğünü tespit ettiğimiz dört maddeyi tek tek sıralayacak olursak;

1.       Mesleğimize yönelik bir mesai saati kavramının olmaması!

i)        İşimizin gereği sabahtan akşama araba başında ünite ziyaretleri yapıyoruz. Bununla birlikte akşamları eksiksiz rapor yazmak ve maillere yanıt vermek için de saatlerimizi harcıyoruz. Bu nedenle ailelerimize yeterince vakit ayıramıyoruz. Daha verimli bir iş hayatı için endüstriden mesai saatlerinin belirlenmesini ve bunlara uyulmasını, raporlama ve evrak işleri için gün içinde bir iki saatin çalışanlara verilmesini ya da Cuma günleri öğleden sonralarını evrak işlerine ayrılmak üzere boşa çıkarılmasını talep ediyoruz. Bu tip esnekliklerin farklı versiyonları merkez ofis çalışanlarına uygulanmaktadır. Aynı bakış açısıyla bu yöntemlerin bizlere de uygulanabileceğine inanıyoruz.

2.       “Az eleman, çok iş” yaklaşımı bizleri çok yıpratmaktadır!

i)        Özellikle spesifik ilaç çalışılan gruplarda tıbbi mümessillere geniş bölge sorumlulukları verilerek yapılan kilometrelerin katlanması söz konusu oluyor. Sürekli araç üzerinde olan kişiler olarak bizler firmalarımızla birlikte gün içinde yapılabilecek azami kilometre limitlerini belirlemeyi ve bunun bir prensip kararı olarak alınıp fiiliyatta da uygulanmasını talep ediyoruz.

3.       Konaklamalı seyahatlerimiz (Toplantılar hariç) haftada 1 geceyi aşmamalıdır!

i)        Çalışanlar olarak aile bütünlüğümüzün de göz önünde bulundurulmasını ve haftada bir geceden fazla konaklamalı seyahate çıkılmamasına yönelik planlamalar yapılmasını talep ediyoruz.

Endüstri temsilcileriyle bugüne değin yaptığımız temaslardan aldığımız olumlu görüşlerin bu sorunların çözümü için de devam edeceğine yürekten inanıyoruz. Derneğimizin iletişim stili olarak belirlediği “çözüm için yapıcı geri bildirim verme misyonumuzu” bundan sonra da etkin bir şekilde ortaya koymaya devam edeceğiz.

Mesleki dayanışmamızın sembol günü olan bu güzel günde geçtiğimiz kasım ayında İzmir’de bir kadın cinayetine kurban verdiğimiz meslektaşımız Eda Okutgen’in oğlu Batuhan Okutgen adına başlattığımız bağış kampanyasına bir sms’le bile olsa lütfen eksiksiz olarak destek verelim. Sms bedeli olarak belirlediğimiz 5 tl’yi bağış hesabına aktarabilmek için Turkcell 7156’ya, Vodafone ve Avea’da 1404’e “Müdad” yazarak mesaj atmak yeterli olacak. Kimin başına ne zaman ne geleceği belli olmadığı için her birimizin bu kampanyaya vereceği destek yarın başka üyelerimiz için açılabilecek kampanyalara da umut ışığı olacaktır.

Son olarak, henüz derneğimize üyeliğini gerçekleştirmemiş olan tüm meslektaşlarımızı www.mudad.org adresine girerek derneğimize üye olmaya davet ediyoruz. Yapılan her üyelik çalışmalarımızda bizlere güç verecektir. Gelin şu üyelik işini artık ertelemeyelim.

Çünkü bizler ayrı ayrı değil “BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ”

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Mümessil Dayanışma Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.