Kategoriler
seo

60 yaşındaki hastaya narkoz vermeden açık kalp ameliyatı yapıldı

Ağrı’nın Tutak ilçesinde yaşayan ve 5 yıldır kalp hastası olan 60 yaşındaki Halis Yıldırım’a, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Kalp Damar Cerrahisi Bölümü’nde narkoz verilmeden açık kalp ameliyatı yapıldı. Sağlığına kavuşan Halit Yıldırım, “Ameliyattayken canlıydım, ameliyat yaptıklarını biliyordum, benimle konuşuyorlardı, şakalaşıyorlardı.” dedi.
YYÜ Kalp Damar Cerrahisi Bölümü, 5 yıldır kalp hastası olan, ana damarı da yüzde 99 tıkalı olan Halis Yıldırım’a (60), narkoz vermeden 2 saatlik operasyonla sağlığına kavuşturdu. Başarılı geçen ameliyatı, YYÜ Kalp Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Kemal Gür, Yrd. Doç. Dr. Dolunay Odabaşı, anestezi uzmanı Doç. Dr. Uğur Göktaş, Yrd. Doç. Dr. Nurettin Yüzkat ve 10 kişilik ekiple gerçekleştirdi.
Ameliyatı yapan doktorlardan Dr. Gür, hastanın 5 yıldır çektiği kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye başvurduğunu ifade ederek, “Hastaya, daha önce 3 defa stend takılmış, en son yapılan anjiyosunda da ana damarında yüzde 99’luk bir daralma mevcuttu. Hastanın damar yapısı itibariyle cerrahi anestezi almasını istemedik. Dünyada da şu anda çok fazla merkezde yapılamayan bir anestezi tekniğiyle hasta uyanık bir halde, her şeyi duyarak By-pass ameliyatı oldu.” ifadelerini kullandı.

Açık kalp ameliyatlarının kalp ve akciğer makinesi sayesinde yapıldığını aktaran Gür, “Bu makinelere bağlanan hastaların ise genelde ölüm korkusu yüzünden psikolojileri bozuluyor. Makinelerin olumsuz etkilerinden dolayı bazı hastalarda ameliyat sonrası depresyon, ölüm korkusu, yaşamdan soyutlanma gibi gelişmeler yaşanabiliyor. Biz de bu hastamızı bu olumsuzluklardan korumak için hastayı bu yöntemle ameliyata aldık. Bu ameliyat yurt dışında özellikle çok yüksek meblağlarda olduğu için genelde borsacılar ve üst düzey yöneticiler tarafından tercih ediliyor. Çünkü psikolojilerinde bir bozulma yaşanmasını istemiyorlar.” diye konuştu.

Sağlığına kavuşan Halit Yıldırım da “Ameliyattayken canlıydım, ameliyat yaptıklarını biliyordum, benimle konuşuyorlardı, şakalaşıyorlardı. Allah hocalarımdan razı olsun. Hiç korkmadım. Beş yıldan beridir bu hastalığı çekiyordum, korktuğum için ameliyattan hep kaçıyordum.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.