Kategoriler
Haberler

Aile Hekimleri de O Ücreti Alabilecek

Sağlık Sen’in açtığı dava sonucu aile hekimleri geriye dönük prim alacaklarını alabilecekler.

Aile hekimleri başvurmaları durumunda 2010-2015 yılları arasında geriye dönük zorunlu mali sorumluluk sigorta prim alacakları varsa, bu primlerin yarısını iade olarak alabilecek.

2010 yılında Resmi gazete’de yayınlanan bir tebliğ ile kamu kurum ve kuruluşlarındaki doktorların hakkında bu ödemenin yarısı kurum tarafından yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak Aile Hekimleri prim alacakları konusunda kapsam dışı bırakılmıştı.

Aile Hekimlerinin de diğer doktorlar gibi prim alacaklarını alabilmeleri içinSağlık Sen mahkemeye başvurdu. Sağlık Sen’in açtığı dava sonucu Danıştay 15. Dairesi, aile hekimlerinin de kamudaki diğer hekimler gibi primlerinin yarısının devletçe karşılanması gerektiği gerekçesiyle söz konusu tebliğin 3. maddesinin 3. fıkrasında yer alan ‘sözleşmeli aile hekimlerinin sigorta primlerinin tamamı’ ibaresinin iptaline karar vermişti. Karar sonrasında 2015 yılı itibariyle primlerinin yarısının devlet tarafından ödenmesi sağlandı.

Sendikanın başvurusu sonrasında alınan kararla, en kısa sürede yayınlanması beklenen tebliğde yer alacak düzenleme ile aile hekimlerinden geriye dönük alacakları, kendilerinin verilen süre içerisinde talepte bulunmaları halinde bugüne kadar ödemiş oldukları primlerin yarısı kendilerine iade edilecek.

Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, daha önce tebliğin yayınlanmasından sonra aile hekimlerinin geçmişe dönük ödediği primlerin yarısının kurum tarafından ödenmesine ilişkin görüşmeler yaptıklarını, görüşmelerin olumsuz sonuçlanması halinde aile hekimlerinin bireysel davalarla bu primleri geri alabileceğini geçmişte ifade ettiklerini; Ancak şuanda yargı yoluna gerek kalmadan konunun çözüme kavuşmuş olduğunu söyledi.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.