Kategoriler
Haberler

Atama nakil yönetmeliği yargıya taşınıyor

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde 4 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile değişiklik yapıldı.

Yönetmelikte eşi özel sektörde görev yapanların eş durumundan tayin isteyebilmesi için eşinin atama talep edilen yerde kesintisiz üç yıl prim ödeme şartı getirildi. Oysa ki Bakanlık, 24 Mart’ta yayınlanan Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı Dışı Personelin Atama ve Yer Değişikliği Yönergesinde Çerçeve Yönetmelikteki üç yıllık şartı dikkate almayarak kesintisiz iki yılı yeterli görmüştü. Sağlık çalışanları için de aynı düzenlemenin yapılması gerekirken, sağlık çalışanları için çerçeve yönetmelikteki genel şartın personel aleyhine yönetmeliğe eklenmiş olması sendikamızca yargıya taşınacaktır.

Yönetmelikte yapılan değişiklik ile diş tabipleri stratejik personel kapsamından çıkarıldı.

Yönetmelikte talebimiz doğrultusunda boşanma nedeni ile ve öğrenim durumu nedeniyle tayin konularında da değişiklik yapılmıştır. Buna göre;  Sağlık ile ilgili bir alanda en az iki yıllık öğrenim görenler, öğrenim gördüğü yere atanabilecektir.

Yönetmeliğe göre eşinden boşanan personel halen görev yaptığı hizmet bölgesi ve grubundaki illerden birine veya D ve C hizmet grubu illerinden birine ya da halen görev yaptığı hizmet bölgesi ve grubu esas alınarak alt bölgeye boşanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde atanabilmekte idi. Boşanma halinde ailesinin bulunduğu yere atanabilmelerine dair Kurum İdari Kurul talebimiz doğrultusunda; eşinden boşanma halinde anne, baba, kardeş veya reşit çocuklarının boşanma tarihinden önce ikamet ettiği ile de atanma imkanı getirildi.

Resmi Gazete’nin 04 Nisan 2015 (bugün) tarih ve 29316 Sayılı nüshasında yapılan değişiklikle ilgili değerlendirmenin tamamlanmasından sonra, sağlık çalışanlarının aleyhine yapılan düzenlemelerin iptali için yargı yoluna başvuracağımızı buradan ifade ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.