Kategoriler
seo

Bitlis Devlet Hastanesi'nde ameliyatsız fıtık tedavisi dönemi başladı

Bitlis Devlet Hastanesi, bir ilke imza atarak çoğunlukla özel merkezlerde gerçekleştirilen ameliyatsız fıtık operasyonu dönemini başlattı.

Sağlık alanında her geçen gün gerçekleştirdiği yenilikler ve başarılı ameliyatlarla adından söz ettiren Bitlis Devlet Hastanesi bu alandaki yeniliklerine devam ediyor. Hastane bünyesinde yapılmaya başlanan ameliyatsız fıtık operasyonu tedavisi ile de bu yenilik ve ilklere bir yenisi daha eklenmiş oldu.

“İLK AMELİYAT BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Bitlis’te ilk defa ameliyatsız fıtık operasyonu (Epiduroskopi) gerçekleştirdiklerini belirten Bitlis Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Uğur Özkan, ilk defa gerçekleştirdikleri ameliyatsız fıtık operasyonu ile 45 dakikalık operasyon ve yarım saatlik bir dinlenmenin ardından hastanın taburcu edildiğini söyledi.

Bu uygulamanın daha çok loompres spinal dar kanallarda loomperdisklerde ve ameliyat sonrası durumlarda yapışıklıkları önlemek, yapışıklıkları yok etmek ve o bölgelerde bulunan risklerin verilen ilaç tedavileriyle hastanın yüzde 50-60 oranında rahatlamasını sağlayan bir yöntem olduğunu belirten Op. Dr. Özkan, Bitlis’te bu tür operasyonların gerçekleştirilmesinin mümkün olduğunu ifade etti.

Yapılan uygulama ile hastanın operasyon sonrası yaklaşık yarım saat serviste dinlendikten sonra taburcu edilebildiğine dikkat çeken Özkan, “Bel ağrısı ve bacak ağrısı şikayetleriyle polikliniğimizde gördüğümüz hastalarımızda MR incelemeleri sonucunda bel fıtığını saptamış olduğumuz hastalarımıza uyguluyoruz. Bu yöntem her hastada uygun değil. Disk dediğimiz o bölgedeki fıtığın boyutuna göre bu yöntemin uygulanıyor. Ancak bazı hastalarda bu yöntem uygulanmayıp diğer ameliyat türleri de seçilebiliyor. Operasyonumuz, günü birlik hastalar için uygulanan bir operasyon türüdür. Epiduroskopi yöntemiyle işlemlerimizi tamamlar ve evine göndeririz. Bu Bitlis’te yapılan bir yöntem değil. Bu yöntem zaten Türkiye genelinde 1-2 yıldır uygulanan bir yöntemdir. Dünya çapında uygulanıyor. Türkiye’de daha çok özel merkezlerde uygulanıyor. Artık Bitlis Devlet Hastanemizin de imkanlarımız bu ameliyatlar için yeterlidir. Bu yöntemi hastanemizde yeni yapmaya başladık. Yani halk arasında ameliyatsız bel fıtığı operasyonu olarak görülüyor. Bu yöntemin daha çok yaygınlaşarak hastaların ameliyat olmadan bu yöntemle ilk basamağında tedavi olmasını düşünmekteyiz. Uygulama yaklaşık olarak 45 dakika veya bir saat sürüyor.”

“HASTALAR MEMNUN”

Operasyon uygulanan 42 yaşındaki Mehmet Tilki ise, 2 yıl önce bel fıtığı teşhisi konulduğunu, son zamanlarda ağrılarından şikayetçi olarak uzmanlara başvurduğunda bu tür uygulama olduğunu, bunu da kabul ederek ameliyata karar verdiklerini söyledi.

Geçirdiği 45 dakikalık operasyonun ardından, ağrılarının biraz dindiğini, bu yöntemin kısa ve etkili olduğunu ifade eden Tilki , “2 yıldan beridir bel fıtığı teşhisi konulmuştu. Çeşitli yollar denedim. Ancak sonuç alamadım. En son MR filmim ile birlikte Bitlis devlet Hastanesinde Op. Dr. Uğur Özkan’a başvurdum. Bana bu uygulamadan bahsetti. Bende uygulamayı kabul ettim. Şimdi çok daha rahatlamış hissediyorum. Kansız, acısız bir ameliyat oldu. Uzun süre de yatmak zorunda kalmadım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.