Kategoriler
Haberler

'Dünyanın en yaşlı kadını' 135 yaşındaki Özbek Tuti Yusupova öldü

Özbekistan’ın özerk bölgesi Karakalpakistan’ın Tortkol ilçesinde yaşayan “dünyanın en yaşlı kadını” 135 yaşında hayatını kaybetti. 1880 doğumlu Tuti Yusupova söz konusu haberden sonra dünya medyasınında ilgisini çekmişti. Yusupova önceki gün 135 yaşında hayata veda etti. Tuti Yusupova’nın insanlara tavsiyesi ise “sevgi ve saygıda kusur etmeyin” olmuştu.

Üç asra şahitlik eden Yusupova’nın ölümü yakınları ve tanıdıkları tarafından üzüntüyle karşılandı. Yaşlı kadın önceki gün düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

17 yaşında evlenen Yusupova, erkek ve kız iki çocuk annesiydi. 1940 yılında kocasını kaybeden Yusupova’nın daha sonra oğlu da yitirmişti. Yusupova vefat eden erkek çocuğunun soyundan gelen torunlarının yanında kalıyordu.

Sağlığında röportaj veren Yusupova, sağlık bakımından ciddi bir sorunu olmadığını sadece görme ve konuşmada sıkıntı çektiğini belirttmişti. Yusupova, ” Rahatlıkla televizyon seyredebiliyorum, ama kulağım iyi duymuyor. Konuşulanları iyi duyamıyorum. Olup bitenleri pek anlamasam da gördüklerim bana yetiyor .” diye konuşmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.