Kategoriler
Haberler Manşet

Hacettepe tartışması büyüyor!

Rektörün cevabı

25.04.2015 Cumartesi

HACETTEPE Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Murat Tuncer, dün telefon açarak bir açıklama göndereceğini söyledi, içeriği hakkında bilgi verdi. Sayın Rektör’ün açıklaması şöyle:
“Sayın Taha Akyol,
Gazetenizin 23.04.2015 tarihli nüshasında yer alan ‘Yine Üniversite’ başlıklı yazınızda, ‘önemli bilimsel veriler ve çok önemli tahliller’ olduğu gerekçesi ile Prof. Dr. Ali Fuat Kalyoncu’nun mektubuna yer vermiş ve Üniversitemiz hakkında gerçekdışı bilgiler yer almıştır. 
Mektupta yer alan ifadeler, Üniversitemiz tarafından öğrencilerin ve hastaların menfaatinin bazı kişisel menfaatlerin önünde tutulmasını kabul edemeyen, kendisinden farklı düşünenlere tahammül edemeyen, kişisel nedenlerle meslektaşlarının akademik yükselmelerini engellemeyi kendisinde hak gören bir zihniyetin ifadeleri olup gazetenizde yer verilmesi ile Üniversitemizin kamuoyu önünde saygınlığı zedelenmiştir.
Üniversitemiz ile ilgili olarak verilmiş olan veriler gerçeği yansıtmamaktadır. Yönetime geldiğimiz 2012 yılı başından beri akademik kadrolarımızın güçlendirilmesi sağlanmış ve bu amaçla toplamda Profesör, Doçent ve Yardımcı Doçent kadrolarına 913 atama ve kadro yükseltmesi yapılmıştır. Bunların 697’si kurum içinde bir üst akademik kadroya yükseltilmedir. Sadece 216 tanesi kurum dışı atama olup bunların çok önemli bir bölümü ya Üniversitemiz mezunu ya da lisansüstü eğitim-uzmanlıklarını Üniversitemizde yapmış veya çeşitli nedenlerle Üniversitemizden ayrılmış ve tekrar dönmüş kişilerden oluşmaktadır. Belirtmek gerekir ki 2012 öncesi, Üniversite atama kriterlerini doldurdukları halde keyfi uygulamalarla atanmaları 10 yıl kadar bekletilmiş, kadroları verilmemiş onlarca öğretim üyemiz söz konusuydu. İstendiği takdirde bu kişilerin isimleri ve bekletilme yıllarını verebiliriz. Yönetimimiz döneminde, 2014 sonu itibariyle, Üniversitemiz atama ve yükseltilme kriterlerini tamamlayıp kadrosunu almamış bir tek kişi bulunmamaktadır. Tam tersine şeffaf bir uygulama ile ayırma-kayırma yapılmadan herkesin özlük hakları sağlanmıştır.  
Bununla birlikte belirtmek gerekir ki Üniversitemiz son 4 yılda önemli atılımlar gerçekleştirmiştir. Örneğin Hukuk Fakültesi, Çevre, İnşaat Mühendislikleri aktif hale getirilmiş ve öğrenci alımları yapılmıştır. Ayrıca, Türkçe Eğitimi, Özel Eğitim Bölümü ve Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümü kurulmuş ve aktifleştirilmiştir. Hemşirelik Bölümü ile Spor Bilimleri Yüksek Okulumuz fakültelere dönüştürülmüş ve yeni bölüm yapılanmaları gerçekleştirilmiştir. Mimarlık Fakültemiz kurulmuştur. Lisans ve lisansüstü toplam öğrenci sayımız 2011 yılında 33586 iken 2014 yılında bu sayı 44172’ye çıkmıştır. Takdir edilecektir ki bu bölüm ve fakültelere yeni akademik kadrolar tahsis etmek bir zorunluluktur. 
Yine Üniversitemizin Tıp Fakültesi özelinde atıf sayıları; 2011 yılında Cerrahi Tıp 2755, Dahili Tıp 8426, Temel Tıpta 1818 iken 2014 sonu itibariyle Cerrahi Tıp 3421, Dahili Tıp 10549, Temel Tıp ise 2447 olarak gerçekleşmiştir. 
Ayrıca, Üniversitemiz yönetiminin “paralel yapı” ile ilintilendirilmiş olması kanunen suç teşkil etmekte olup, bu konuda gerekli yasal işlemler en kısa zamanda başlatılacaktır. Asılsız, hayal ürünü iddia ve iftiraların bir öğretim üyemiz tarafından yazılmış olması çok üzücüdür. Bununla birlikte Üniversitemiz bu gibi iftiralara boyun eğmeyecek ve eşitlikçi, şeffaf, hukuka saygılı yönetim ilkesinden taviz vermeyecektir. 24.03.2015.
Saygılarımızla, HÜ REKTÖRLÜĞÜ”


NOT: Sayın Rektör’ün açıklaması, tabii olarak kendi üniversitesiyle ilgili konulardadır. Üniversitelerimizde genel performans zaafı hakkında SJR verilerine dayalı olarak yazdığım eleştiriler ve YÖK Başkanı Sayın Yekta Saraç’ın “akademik ortam bugün vasatın altındadır” şeklindeki samimi tespiti geçerliliğini korumaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.