Kategoriler
Haberler

İktidarsızlığa kök hücreli çözüm bulan Türk doktora 4 ödül

Sağlık Bakanlığı Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent Dr. Ahmet Gökçe, iktidarsızlığın tedavisi konusunda yaptığı çalışmayla dünyanın dikkatini çekti. Dünya’da ilk defa hem kök hücre tedavisi, hem genetik tedaviyi aynı anda uygulayarak iktidarsızlık sorununun tedavisinde olumlu sonuçlar aldı. Gökçe, ABD ve Avrupa’dan ödüller aldı.

Gökçe, ABD’deki Tulane Üniversitesi işbirliği ile yapılan ve 2 yıl süren kök hücre çalışmasında, prostat kanseri nedeniyle yapılan radikal ameliyatlar sonucunda erkeklerde baş gösteren sertleşme sorununa çözüm aradıklarını belirterek, çalışmanın zamanla genişletildiğini ve sonuçların umut verici olduğunu söyledi. Çeşitli sebeplerle iktidarsızlık sorunu yaşayanlara umut olacak yeni tedavi şeklinin dünyanın dikkatini çektiğini ifade eden Gökçe, “Bu çalışmalarımız ve deneylerimiz, bundan sonra yapılacak klinik çalışmalar açısından yeni bir dönemi başlatacaktır.” dedi.

PRESTİJLİ 4 BİLİM ÖDÜLÜ TÜRKİYE’YE

İktidarsızlık konusunda hem kök hem genetik tedaviyi bir arada kullanan Gökçe’ye, Avrupa Üroloji Derneği’nin (European Association of Urology-EAU) 20-24 Mart 2015’te İspanya’nın Madrid kentinde gerçekleştirdiği kongrede sertleşme sorunu ile ilgili yenilikler ve gelecekteki tedaviler konusunda en iyi araştırma ödülü verildi. Gökçe, daha önce de ABD ve Avrupa’da düzenlenen prestijli bilimsel toplantılarda en iyi araştırma ödüllerini almıştı. Doçent Dr. Gökçe, ilk olarak Kuzey Amerika Seksüel Tıp Derneği tarafından iki ödüle layık görülmüştü. Gökçe ayrıca, Avrupa’da alanında en büyük organizasyon olan Avrupa Seksüel Tıp Derneği’nin en iyi araştırma ödülüne layık görülmüştü.

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği’nde çok önemli çalışmalara imza attıklarını vurgulayan Ahmet Gökçe, “Bu ödüllerle ülkem ve Sakaryam adına onur duydum. Yapacağımız yeni çalışmalar için bizlere enerji verdi. Sağlık Bakanlığımızın, genel sekreterliğimizin, üniversitemizin uyumu ve desteğiyle Sakarya’da büyük çalışmalar hayata geçiyor. Üroloji kliniğimizde erkek cinsel sağlığı ve erkek kısırlığı tedavisi ile ilgili olarak çok ciddi bir boşluğu dolduruyoruz. Erkek kısırlığı ile ilgili mikro cerrahi yöntemle çok sayıda ameliyat gerçekleştirdik. Simdi daha fazla çalışıp hastaların dertlerine deva olabilecek tedavileri araştırma zamanı.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.