Kategoriler
seo

Mevsimsel göz alerjisi kapıda!

Dünya nüfusunun yüzde 20-35’ini etkileyen alerjik hastalıklar, Türkiye’de yüzde 20’ye ulaşan sıklıkta görülüyor. Alerjik belirtilerin yüzde 70’i gözlerde ortaya çıkıyor. Göz yangısı ve astım gibi başka sorunları da tetikleyebiliyor.

Acıbadem Bursa Hastanesi Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Moray, kaşıntı, sulanma ve çapak oluşumuna neden olan göz alerjisi hakkında bilgi verdi. Gözler ve solunum yolları ile temas eden alerjenlerin çoğunlukla havada bulunduğunu belirten Dr. Moray, şu bilgileri verdi: “Polenler, küfler, toz, tüy gibi materyaller havadan gelen alerjenler olarak sayılabiliyor. Böylelikle vücudumuza hava yolu ile kolaylıkla giriş yapabiliyor, aslında zararlı olmayan bu maddeler yabancı olarak algılanarak bir tepki ile karşılaşıyorlar. Böylelikle alerjik reaksiyon dediğimiz tablo ile karşı karşıya kalınıyor. Alerjik reaksiyon hiç de masum olmayan ve kontrol altına alınamazsa ölümcül tablolarla sonuçlanabilen bir rahatsızlıktır. Yiyecekler ya da böcek sokmaları ve ısırmaları gibi diğer alerji nedenleri havadan gelen alerjenler gibi gözleri doğrudan etkilemiyor. Bazı kozmetikler ve antibiyotikli olan göz damlaları gibi ilaçlara karşı da göz alerjileri ortaya çıkabiliyor.”

ALERJİYE NEDEN OLAN MADDELERDEN KAÇINMAK GEREKİYOR

Alerjinin kesin ve kalıcı bir tedavisi olmadığından alerjiye neden olan maddelerden kaçınmak gerektiğini ifade eden Moray, şunları kaydetti: “Örneğin, yaşam alanlarımızda aşırı toz oluşumunu engellemek; tüylü hayvan, halı, oyuncak gibi materyalleri çevremizden uzaklaştırmak; polen mevsiminde daha çok kapalı mekanlarda kalmak ve mümkünse filtreli sistemlerle hava temizleyici cihazlar kullanmak; gözleri saran güneş gözlükleri takmak; araç kullanırken camları kapalı tutarak, filtreli klima sistemlerini çalıştırmak gibi basit yöntemler arasında sayılabiliyor.”

“Eğer gözlerdeki alerjiye neyin neden olduğunu bilmiyorsak ya da onlardan uzak durma şansımız yok ise ilaç tedavisine başvurmak gerekiyor” diyen Moray, şöyle devam etti: “Bunun için ise öncelikle mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına başvurmalı ve tavsiyelere göre hareket etmek gerekiyor. Bununla ilgili olarak doktorunuzun tavsiye edeceği göz damlaları ve çeşitli diğer ilaçlar rahatlamanızı sağlıyor. Genel alerji tedavileri de (aşı vs.) faydalı olabiliyor. Bu tedavide alerji uzmanı olan doktorunuz size küçük miktarlarda alerjen enjekte ederek bağışıklık sisteminizi kademeli olarak güçlendirmeyi amaçlıyor. Kontakt lens kullanıyorsanız, alerji mevsiminde lensler gözlerinize rahatsızlık verebiliyor. Havadan gelen alerjen maddeler doğrudan kontakt lenslerinize yapışarak sizi rahatsız edebiliyor. Kontak lenslerinizin temiz kalmasını sağlayacak göz damlalarını kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek de günlük kullan-at tabir edilen lensler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.