Kategoriler
Haberler

SGK ilacını karşılamadığı için ölümü bekliyor

Adana’da yaşayan ve lenf kanseri tedavisi gören Necati Aslan (41), tedavisinde kullanılan ilaç SGK ödeme listesinde bulunmadığı için çaresizce ölümü bekliyor.

Adanalı iki çocuk babası Necati Aslan, 2003 yılından beri lenf kanseri tedavisi görüyor. Yaklaşık 15 gün önce Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’ne kaldırılan Aslan’ın tedavisi için yurt dışından ‘Opdivo’ adlı ilacın getirilmesi gerekiyor. Yaklaşık 5 bin dolar tutarındaki ilaç SGK’nın ödeme yaptığı ilaç listesinde bulunmadığı için aile zor günler geçiriyor. Her geçen gün ellerinin arasından eriyip giden abisinin tedavisi için uğraşan Murat Aslan, çaresizliğini gözyaşlarıyla dile getirdi. Her geçen saniye abisinin sağlığının kötüye gittiğini vurgulayan Aslan, yetkililerin bir an önce harekete geçmesini istedi. Doktorun, ilaç olmadığı için abisini her an kaybedebilecekleri uyarısında bulunduğunu ifade eden Aslan, tavsiye üzerine 7 Nisan’da Yüreğir Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı’na (SYDV) başvurduklarını belirtti. Oradan ilacı SGK’nın ödemediğine dair belge istediklerini anlatan Aslan, “Biz de evrakı götürdük. Eczacılar Birliği’nden yazı istediler, gittik oraya yazı vermiyoruz dediler, telefonla bağlantıya geçtiler. Daha sonra doktordan kullandığı ilacın reçetesini istediler. Ondan sonra ilaç raporu istediler. Bakanlık onayı istediler. Biz hepsini, bütün evrakları topladık götürdük, bize döneceklerini söylediler. 3-5 gün sonra gittik, her gün arıyoruz ne oldu diye, bekliyoruz diyorlar.” ifadelerini kullandı. SYDV’den bir türlü sevindirici haberin çıkmadığını belirten Murat Aslan, “Sosyal Yardımlaşma Kurumu da ‘Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yazı yazdık, ödenek bekliyoruz. Bizim bütçemiz yok, ödenek bekliyoruz.’ diyor. Tamam da ödenek bekliyorsunuz, bu adam ölecek mi, ayın 7’sinden beri cevap gelmiyor mu? Doktor, bu sabah ‘İlaç ne oldu?’ diye sormuş. ‘Her an ölebilir’ diyor. Abimde diyor ki beni evime götürün, evimde öleyim diyor. Bir can bu kadar ucuz mu? Üç ay bu ilacı kullanması gerekiyor. Toplam 59 bin dolar. Devletimiz bu parayı ödeyemiyor mu? Suriye’den gelen milyonlarca insana kucak açılıyor, yardım ediliyor, kendi vatandaşına niye sahip çıkmıyor devletimiz? Biz bu vatanın evlatları değil miyiz? Kedinin köpeğin bile bir sahibi var, bunlara bile yardım ediliyor, bu insanoğlu, insana bu kadar değer verilmez mi, insanın canı bu kadar değersiz mi, ucuz mu?’ diye sordu.

Abisinin her geçen gün eridiğini gözyaşlarıyla ifade eden Aslan, “Geçtiğimiz gün belki yer diye çilek götürdüm ancak bir iki ısırık aldıktan sonra yiyemedi. Ne yapmamız gerekiyor, para pul yok diye ölmemiz mi gerekiyor? Böyle eli kolu bekliyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Beni borçlandırsınlar, ben çalışıp ödeyeyim. Devletimiz bunu karşılamıyorsa ölecek gidecek. Bir can gidiyor, buna kulak verilmesini istiyoruz. El atılmasını istiyoruz, devletimiz buna bir çözüm bulsun istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“SGK ilacını karşılamadığı için ölümü bekliyor” için 2 yanıt

ssk da 25 sene hekimlik yaptım NE ZAMAN SGK OLDU MAYASI BOZULDU .DİŞARIDA İŞ BULAMAYAN VE FAKÜLTE VE OKULLARI TORPİLLE GİTMEDEN DİPLOMA ALAN NE KADAR MALİYECI,HESAP UZMANI,İŞLETME VE İKTİSAT MEZUNLARI ,KENDİLERİNE UZMAN VASFIRİLEN PARTİLİLER TARAFINDAN İŞGAL EDİLDİ.BEN 32 YIL CALİŞTIM 45000EMEKLİ PARASI ALDIM .ŞİMDİ AİLE HEKİMLİĞİ YAPIYORUM DEVLET ŞÖZLEŞMEDE OLMADİĞİ HALDE EMEKLİ MAAŞI MI KESTI GERİYE YÖNELİK55000İSTİYOR(1,5YILIK emekli maas verdi) BENİM 32YILLIK ÇALİŞMAM NE OLDU. BU KURUMDA SİÇİLİME BAKSINLAR .MALİSEF HIRSIZLAR ,HARAMZADELER ÖDÜLLENDİ.ŞÜ AN MAAŞİMDA SGK 2000TL KESİLİYOR ,EMEKLİ MAAŞİMİ VERMİYOR NE ADALETİ SIRF BU YÜZDEN KALP KRİZİ GECIRDİM . SGK HAKKIMI HELAL ET MİYORUM. YOK 653 SAYILI YASA VARMİŞ O ZAMAN NİYE UYAR MADINIZ HEKİM DİŞİNDA HERKEZE ÖDE ALLAH KAHRETSİN O DÖNEM TC ÜNİVERSİTE SEÇME SINANINDA 4. OLMÜŞTÜM VALİ,KAYMAKAM……OLUYORDUM AMA HEKİM OLMAK İSTEDİM NE BİLEYİM KENDİLERİNDE AŞAĞILIK KOMLESİ OLANLA COĞALICAK AMA YINEDE 1000DEFA DÜNYA YA GELSEM HEKİM OLURUM. YAŞASİN İNSANLIK YAŞASIN ADALET, HAK ETMEDİKLERİ YEREGELEN,HIRSIZLAR ,HARAM ZADELER ,KUL HAKKI YIYENLE MUTLAKA HEM BU DÜNYADA HEMDE AHİRETTE HESABA CEKİLECEKSİNİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.