Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları Manşet

Türkiye’de Hekim Açığı Var mı?

Sağlık Bakanı’mız Bursa’da seçim çalışmalarına başladı ve bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamalarındaki bir noktaya bir uzman hekim olarak takıldım.

Sayın Bakan’ın açıklaması:

Sağlık Bakanı olarak tek bir derdinin olduğuna dikkat çeken Müezzinoğlu, “Tek bir derdim var, o da hekim açığı. 20 bin uzman hekim açığı olan bir ülkeyiz. Önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde açığımızı azaltacağız. Çünkü bu ülkenin vizyonunu okuyamayanlar, değer vermeyenler, 2007 yılına kadar ‘Türkiye’de hekim fazlası var. Tıp Fakültesi’ne daha fazla öğrenci alınmasın’ dedi. YÖK Başkanı değiştikten sonra 2007′de ilk defa 2 bin 500 kontenjan arttırımı yaptık. Sonra devamı geldi. İnşallah hekim olarak başlayan öğrenciler daha sonra uzman olarak hizmet edecek. Hekim, hemşire 24 saat vatandaşın yanında olacak. Çünkü, sağlık cumartesi, pazar demiyor. Hekim açığını kapatmak için gece gündüz çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu açıklama yapıldıktan sonra sizlere ve Sayın Bakan’ımıza sorularım:

Hekim açığı bu ülkedeki tek derdimiz mi?

Hekim açığından daha önemli bir durum yok mu?

Ülkemizde hekim açığını kapatmak hiç sorun değil. Üniversite giriş sınavlarında fakülte kontenjanlarını, TUS’da kadro sayılarını arttırırsınız. Böylece hekim sayısı artar. Peki hekim sayısı artınca, bu ülkede tüm dertler bitecek ve çok kaliteli bir sağlık hizmeti verilmeye başlanacak mı? Kesinlikle hayır!!!

Hekim sayısından daha çok hekimlerin eğitimlerine çok daha fazla önem verilmelidir. Maalesef birçok fakültemizde pratik eğitim yeterli verilmiyor. Tıp fakültelerimizdeki eğitimin sorunları acilen giderilmeli ve eğitime odaklanılmalıdır. Eğer hekim eğitimi göz ardı edilir, sadece sayıya odaklanırsanız, ülkemizin sağlık hizmet kalitesi düşer. Şuan birçok fakültenin eğitim ve araştırma hastanesinde hasta bakma, hekim eğitiminin önüne geçmiş vaziyettedir. Performans sistemi, hekim eğitimini olumsuz yönde etkilemiştir.

Sayın Bakan’a sormak istiyorum, tek derdiniz sayı mı? yoksa nitelik mi?

Ayrıca en büyük derdimiz hekim arkadaşlarımızın sayıları değil, sağlıkta şiddettir. İstediğiniz kadar sayıyı arttırın, sağlıkta şiddet için kalıcı çözümler olmadıkça sağlık sistemini mutsuz hekimlerle çevirmeye devam edeceksiniz.

Tüm dertlerimizin çözülmesini ve nitelikli bir sağlık hizmetine odaklanılmasını dilerim.

Sevgi ve saygılarımla

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

Twitter: https://twitter.com/Dr_Erdinc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.