Kategoriler
Haberler

Yeni bir hastalık: "FOMO" nedir?

Günümüzün yeni sosyal medya hastalığı FOMO’nun bir çeşit kaygı bozukluğu olduğu açıklandı. Gündelik yaşantının büyük bir parçası haline gelen Facebook, Twitter ve Instagram gibi hesapların beraberinde birçok farklı soruna neden olduğu belirtildi.

Psikolog Dr. Semih Dikkatli, gelişen iletişim teknolojilerinin hayatımıza girmesiyle, tüm dünyada görülmeye başlanan ‘İnternet Bağımlığı’ sonrasında da ‘Geri Kalma Korkusu’ olarak adlandırılan FOMO’yu açıkladı. Popüler Bilim dergisinin Nisan sayısında yer alan habere göre ‘aşırı internet kullanan bireylerin, gelişmeleri kaçırma, geri kalma’ korkusu yaşadıkları ifade edildi.

Dr. Dikkatli konuyla ilgili “FOMO belirtileri gösteren kişiler, sanal ortamda yer almadığı zamanlarda kendisini kötü hisseder ve orada yer alabilmek için bağımlıların gösterdiği sabırsızlık ve huzursuzluğu gösterir. Aşırı internet kullanan bireylerin ilişkilerinde hayal kırıklıklarına karşı aşırı duyarlı olduğu, yabancılarla iletişime girmenin bu kişilerde kaygı düzeyini artırdığı ve depresyon düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.’’ dedi.

“Yeni bir hastalık: "FOMO" nedir?” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.