Kategoriler
Duyurular Haberler Manşet Son Dakika

Hekim Hareketi'nden doktorlara hukuk desteği *YENİ

Hekim Hareketi Derneği’nden doktor üyelerine yeni bir hizmet daha: Hukuk Desteği…

Sağlıkta geri dönüşümü başlatmak amacıyla yola çıkan ve kısa sürede çok sayıda hekimin desteğini alan bir sivil toplum organizasyonu olan Hekim Hareketi Derneği, doktor üyelerinin karşılaştığı hukuki sorunların çözümü için Avukat Sanem Aytekin ile bir protokol imzaladı.

Bu protokol çerçevesinde hekimler ve tıp öğrencileri mesleklerinin icrası sırasında karşılaştıkları sorunlarda dernek avukatına ücretsiz ulaşarak  danışmanlık hizmeti alabilecekler.

Hekim Hareketi Derneği Başkanı Uzm. Dr. Özgür Niflioğlu yaptığı açıklamada, hekimlerin kamu hastanelerinde karşılaştıkları hukuk dışı yönetim kaynaklı birçok sorunda hukuki haklarını bilmedikleri için haklıyken hak kaybına uğradıklarının altını çizerek, bugünden itibaren üyelerinin karşılaştığı tüm sorunlarda iç hukuk yollarını sonuna kadar deneyeceklerini; başta atama nakil işlemleri, çalışma saatleri, mobbing ve sağlıkta şiddet olmak üzere gerekmesi halinde uluslararası hukuka da başvuracaklarını bildirdi.

Daha önce asistan hekim hareketine de öncülük eden isimlerden biri olduğunun da altını çizen Dr. Niflioğlu, özellikle nöbet ertesi izin ve tıpta uzmanlık eğitimindeki standartsızlıkların ve usulsüzlüklerin mücadele edecekleri özel bir başlık olacağını belirtti.

Yeni Hükümet’in kurulmasıyla birlikte hekim milletvekilleriyle temasa geçeceklerini belirten Dr. Niflioğlu, sağlıkta şiddeti mücadelelerinin odağına koyduklarını ifade ederek, bu yasanın meclisten geçirilmesi için ciddi çaba harcayacaklarını söyledi.

Sağlıkta şiddet yasasını geçirir geçirmez muayenehaneler konusuna eğileceklerini belirten Hekim Hareketi Derneği Başkanı bir sonraki amaçlarının ise adaletsiz bir şekilde kapatılan muayenehanelerin belirli koşullar altında yeniden açılmasını sağlamak olduğunun altını çizerek gerekirse bu konuyu da uluslararası hukuka taşıyacaklarını ifade etti. Halihazırdaki sistem boşluğu sebebiyle akademisyenlere muayenehane hakkı tanınmışken, adaletsiz bir şekilde diğer hekimlerin elinden bu hak alınmış  durumda.

Hekim Hareketi Derneği hakkında ayrıntılı bilgi almak ve 3 dakikada üyelik işlemlerini tamamlayarak harekete destek vermek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.