Kategoriler
Haberler

İşe gitmeyen doktorlar sağlıkta şiddeti yürüyüş ve siyah balonla protesto etti

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görevli Göğüs Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Kamil Furtun’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesi üzerine Türkiye genelinde doktorlar bu gün iş bıraktı. Sabah hastanelerine gelen doktorlar mesai yerine eyleme katıldı. Basın açıklamaları, yürüyüş ve sloganlarla sağlıkta şiddeti protesto eden sağlıkçılar, hükümet ve sağlık bakanını istifaya davet etti.

Bursa’da da işe gitmeyen sağlık çalışanları sabah saatlerinde Muradiye Devlet Hastanesi bahçesinde toplanarak eylem yaptı. Öğle saatlerinde ise Mahvelde toplanan doktor ve sağlık çalışanları Heykel’e kadar yaptığı yürüyüşle sağlıkta şiddeti kınadı.

Doktor ve sağlık çalışanları yürüyüş ve basın açıklaması sırasında, ‘Sağlıkta şiddet sona ersin’, ‘Sağlıkçıya bakmayan bakan istifa’, ‘Hükümet istifa’ şeklide slogan attı.

Ellerinde siyah balonlarla yürüyen doktorlar attıkları sloganla hükumet ve sağlık bakanının istifaya davet etti. Heykele kadar alkış, slogan ve ıslıklarla yürüyen doktorlar burada basın açıklaması ile önlem alınmasını istedi.

YASTA DEĞİL, İSYANDAYIZ

Sendikaların da destek verdiği yürüyüş sonunda Heykel’de doktorlar adına ortak basın açıklamasını Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Aydın yaptı. Hastaların bu gün kendilerini anlayışla karşılayıp destek vermesini isteyen Ertuğrul Aydın, “1 Haziran pazartesi, yani bu gün Türkiye’de bütün sağlık kurumlarında yastayız, isyandayız. Sürekli olarak şiddete uğradığımız, dövüldüğümüz, vurulduğumuz hastane binalarına girmiyoruz. Bu sabah mesleğine saygı duyan tüm meslektaşlarımızla ve sağlık personeli ile birlikte mesai başlangıcında hastane bahçelerinde toplandık, saygı duruşunda bulunduk, basın açıklaması ve yürüyüşler yapıyoruz. Yüreğimiz acı ve öfke dolu, meslektaşımızın görev yaptığı hastanede hunharca katledilmesini şiddetli kınıyoruz.” dedi.

Yürüyüşe katılan bütün doktorlar basın açıklamasının ardından ellerinde taşıdıkları siyah balonları gökyüzüne bıraktı. Atatürk heykeline siyah çelenk bırakılması ile eylem sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.