Neden mi Grevdeyim anne?

ömer özümertıp fakültesini kazandığımda helva yapmıştın..
altı yıl boyunca sınıfı her geçtiğim yıl lokmalar döktürmüştün..
diplomamı aldığım gün yarım saat ağlamıştın..
TUS sınavına çalıştığım dönemde benimle sabahlamıştın..
uzman olduğum gün bana ömrümde gördüğüm en kral sofrayı kurmuştun..
mecburi hizmete sürgün edildiğim gün saatlerce ağlamıştın..
on yedi yaşımdan otuz yaşıma dek her aşamada hep yanımda hep arkamda olmuştun..
hakkını asla ödeyemem!!!!…
………………..
ve bu gün!..
ben grev yaptım anne!!..
ne zaman bir eyleme katılsam tırsıp caydırmaya çalışırdın ya!!..
bugün sana ve senin beni zindana gömecekleri korkuna rağmen boykottaydım..
senin gibi cefakar bir annenin evladı toprağa emanet edilip ardından yas tutmama bile izin verilmediği için grev yaptım..
senin gibi binlerce annenin emeği hiç edilip o annelerin kuzucuklarına zulmedildiği, hekim oldukları için o evlatların psikopat militanların sapkın fantezilerine terk edildiği bir atmosferde hekimlik yapmaya mecbur bırakıldığım için isyan ettim..
bakabileceğimin beş katı bir hasta sayısına hata yapmadan, düşük maliyetli ve yüksek kalitede bir sağlık hizmeti sunmam emredildiği için çıldırıp ‘yeter artık yahu’ diye çığlık attım..
‘sizler öldürülmeyi hak ediyorsunuz’diyen bir halk kitlesinin bizleri emir erleri ve köleleri olarak gören kirli ve pis kokulu vicdanlarının tedavisinin imkansız oluşundan ötürü bugün şifa dağıtmadım..
bir su tesisatçısı ya da bir fayans ustası kadar para kazanmadığım halde aristokrat insanlar gibi şatolarda küvetimi ballı sütle doldurup alem yapıyormuşum gibi bir imaj pompalanan siyasete tepkimden ötürü çalışmadım bugün..
sakatlanıp ya da müzmin bir hastalığa yakalanıp çalışamaz hale gelirsem aç kalıp sefil kalacağımdan haberi olmayan ve hekimleri lüks bir yaşam sürdüren cenahın birer zenginleri olarak gören milyonların aslında benim de onlar gibi emeğimin karşılığını alamayan mağdur bir emekçi olduğumu haykırdığım platformlarda sesime kulaklarını tıkayıp beni ve benim gibi düşünenleri ötekileştirip halkın saldırılarının hedef tahtasının merkezine monte eden yönetengillere kızgınlığımdan ötürü grev yaptım..
……………………..
yani benim kutsal annem!..
rahmine ektiğin, avazınla doğurduğun, sütünle beslediğin, şefkatinle büyüttüğün, gözüne çöp kaçmasın diye özen gösterdiğin oğlun BUGÜN öldü!..
umudu, idealistliği, fedakarlığı ve benliği bugün ayaklar altına alındı..
meslektaşının yasını tutmasına dahi izin verilmedi..
oğlunu evladın yapan tüm unsurlar artık birer çerez, ne onuru ne mesleki sıfatı ne de on yıllardır sarf ettiği emeği saygı görüyor.. oğlun bir sağlık emekçisi; lakin emeğini umursayan yok..ve oğlun ilk defa bugün canını feda etmeye hazır olduğu vatanını hıçkırıklarla terk edip tanımadığı bir latin Amerika ülkesinde sefilce yaşamaya razı olur modda.. beni affet anne; bu vatan için yetiştirdiğin fidan bu vatanın topraklarınca reddedildikçe ben de kendime kök salıp meyve verebileceğim başka topraklar araştırmak zorundayım; beni baltasıyla kesmeyecek ve köküme dinamit yerleştirip beni katletmeyecek kara parçaları..
hoşçakal anne..

Uzm. Dr. Ömer ÖZÜMER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.