Kategoriler
Haberler Manşet

Sağlık Çalışanları Hayvan Değildir'

Bir hasta yakınının  SABİM’e ( Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) gönderdiği elektronik posta adeta sağlık camiasının gündemine oturdu.

İŞTE O YAZI

”Yeğenim…tarihinde , saat 16.00 civarlarında karnında ölü bebek nedeniyle Sağlık Bakanlığı … Hastanesi’ne götürüldü.

Hastanenin başhekimi , nöbetçi kadın doğum doktoru Dr… ve tüm nöbetçi çalışanlardan Allah razı olsun.Çalışan ve yöneticilerden hiçbir şikayetim yoktur.

Ancak , 16 saat boyunca durmaksızın çalışan insanlardan ne fayda gelir? Şoförlerin bile 4-5 saatten fazla aralıksız çalışması yasakken sağlıkçıların en az 16 saat durmaksızın çalışması ne demektir ? Can sorumluluğunu her saniye taşıyan bu meslek çalışanlarına , bu yorgun-bitkin halleriyle ben kendimi ve hastamı nasıl emanet ederim ? Böyle sorumsuzluk böyle baştan savmacılık olmaz! Allah sağlık çalışanlarının hepsinden razı olsun.Hastama , bizlere son derece sabırlı , güler yüzlü davrandılar.Hastalığımızı ve  neticelerini tek tek anlattılar.Hastama kendi kız kardeşleri gibi sahip çıktılar.Yalnız bana değil , her hastaya aynı içtenlikle davrandılar.

Böylesine fedakar sağlık çalışanlarına siz Sağlık Bakanlığı olarak bir şoför kadar değer vermek zorundasınız.Benim hastamın karşısına bitmiş ,tükenmiş,yorgun , saatlerce çalışmış bir insanı getirmeye hakkınız yoktur.Ara sıra basında duyduğum ‘’Fedakar sağlık çalışanlarına teşekkür’’ etmenizle bu sorun çözülmez.Sağlık çalışanları Hayvan değil insandır.

Hastam da bir insan evladıdır.Hayvan değildir.Doğumhane koşullarınız tüm hastanelerinizde olduğu gibi (Zübeyde Hanım Doğum Evi ,Çekirge Devlet Hastanesi Doğum Servisi , Van Doğum Evi , tümü…) adeta hayvanların tıkıştırıldığı bir görünümdedir.Yeğenim bir insan evladıdır.Allah’ın yarattığı en değerli canlıdır.İnsanoğlunun hakettiği doğum koşulları , insana layık olmalıdır.Hayvana göre değil.

Ben hastamın onlarca kişinin bağırışları arasında değil ,mahremiyetiyle , tek kişilik odada , başında tek ona bakan ebesiyle hizmet almasını isterim.İnsana layık kusursuz hizmet isterim.Paramız yok diye , özel ve pahalı hastanelere gidemiyoruz diye hayvanlara layık ortamda hastama bakmanız yanlış! Sağlık Bakanlığı o kadar fakir mi bu sorunu çözmemiş ? Sağlık Bakanlığı bütçesiyle yıllardır yüzde 2-3’lerdeyken ,yüzde 10’ları geçtiniz.Bu kadar çok paranıza rağmen cezasını niye benim hastam çeksin ? Bu işi Allah’ın yarattığı en yüce varlık olan insana layık yapamamanın cezasını bizlere çektiremezsiniz.Sizlere hakkımı helal etmiyorum.

Sizlerden yasal süreç içinde , inandırıcı , umut veren bir açıklama rica ederim.”

Hastanın Amcası

Kaynak: Gazete Sağlık

“Sağlık Çalışanları Hayvan Değildir'” için 0 yanıt

Gören de sanır ki bu ülkede doktorlar sabah 7 de işe gelip gece 11 de evine gidiyor. Öyle bir doktor yada sağlık çalışanı varsa maaşımın yarısını vermeye hazırım. Bu ülkede nöbetler hariç sabah 8.30 da hastaneye gelinir, servis vizit adı altında çay kahve sigara keyfi yapılır. 9.00 da polikliniğe başlanır, 11:45 te yemeğe gidilir, 13:30 da tekrar polikliniğe gelinir(bazen 14:00 de de gelinir) 15:30 da yada 16:00 da servis vizit adı altında çıkılır. Yani toplam çalışma süresi 6 saat bile değildir. Aksini iddia eden varsa buyrun ıspatlayayım.

Gel paü pediatriye 33 saat nasıl durmadan çalışılıyor gör.. personellerin buradan yorum yazması çok saçma bence ya da personel mantığı güdenlerin..

bizde sağlık çalışanı saat 8 de işe gelir imzaları alınır saat 16 ya kadar çalışır öğle yemeğini arada derede yer sırf hastaları mağdur olmasın diye bu düşünceleriniz işi bilmemeiz ve küçümsemenizdir kişiyi nasıl bilirsin kndin gibi siz öyle şartlarda çalışıyprsunuz gakiba

1 ay surekli icap tutta bir yigit gorelim… doktorlardan baska kimseyide boyle calistiramazlar….. hayvanlarin bile duzenli bir uyku saati var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.