Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları Manşet

Sağlıkta şiddeti kim besliyor?

Samsun da; Göğüs Cerrahı abimizin silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi sonrasında, bilindik-alışılagelen tepkiler sergilenmeye başlandı…

Gelin birlikte bu şiddeti sorgulayalım…

Meslektaşımızın hastalarınca sevilen biri doktor olması, Seçim arifesi olması gibi nedenlerle tepkiler olacaktır haliyle. Ancak en önemli tepki nedeni Katilin gözaltına alındıktan sonra ‘Niye yaptın’ sorusuna verdiği cevaptı. Katilin “Canım sıkıldı. Böyle zevklerim var abi. Hoşuma gitti ondan vurdum. Vatan sağ olsun.” demesiydi.

Buna karşın verilen tepkilere bir bakalım:

Türk Tabipler Birliği, Uzmanlık Dernekleri, Aile Hekimleri Dernekleri ve bazı Sendikalar Grev kararı aldı. Ek olarak tepkisel eylemler yapıldı. Yapılmaya devam ediliyor.

Diğer taraftan Sağlık Bakanlığı Rahmete giden doktor için bir şeyler yapmaya çalıştı.

Ancak Bakanlıktan beklenmeyen bir eylem kararı yayınlanmıştı. 1 Haziran günü sabah 9’da (15 dakikalığına da olsa) Aciller dışında hasta bakılmayacak denildi.

Bakanlıkça alınan bu eylem kararı bir fantezi miydi? Yoksa birileri bakanlığın içinde isyan mı başlattı?

Bu eylem kime karşı yapılıyordu? Vatandaşa karşı mı? Yoksa Bakanlığa karşı mı? Ya da bize açıklanmayan bazı çıkar gruplarına mı?

Bu eylem ile alınacak sonuçlar neydi? Kazanım ne olmalıydı?

Soracak o kadar cevapsız soru var ki…

Yetkili Bakanlık mevcut sorunları tespit edip çözüme odaklanması gerekirken, caydırıcı kanuni düzenlemeler yapması gerekirken 15 dakikalık grev kararı alıyor..!

Hastane ismi verilen nice şiddet mağduru sağlık çalışanı var. Sanırım hastanelerin sayısı isim vermeye yetmeyebilir endişesiyle doktor başına 15 dakika iş bırakma kararıyla yeni bir uygulama başlatılmış oldu.

Eski günlere birlikte bir yolculuk yapalım.

Örneğin bir Kemal Sunal filmini hatırlayalım. Kemal Sunal’ın sokakta bulduğu ve büyüttüğü kızı ateşlenmiş, yataklara düşmüştür gece yarısı çağırılan sevecen doktor çocuğa iğneleri yapar, yedek ilaç bırakır ve para almadan evden ayrılır. Evden uğurlanırken hasta yakını gözünde yücelen bir doktor sahnesi vardır. Yeşilçam dâhil birçok filmde görebilirsiniz bu sahneyi.

Peki, günümüzdeki sahneyi konuşalım mı? Mesela paraya para demeyen, lüks içinde yaşayan yakışıklı bir doktor ve O’nun güzel mi güzel Asistanı ile olan Aşk ilişkisi, araya giren daha yakıcı bir hemşire hanım ve dönen entrikalar…

İki sahneyi lütfen kıyaslayın…

Muhafazakâr Toplum içinde her iki sahnenin nasıl karşılık bulacağını siz düşünün artık…

Bununla yetinmeyelim. Parti ayırımı yapmadan, her dönem iktidarı içine katarak, nice siyasinin; sağlık çalışanlarına karşı, tavır-davranış ve konuşmalarına bakın…

Sağlık Çalışanlarına yönelik siyasi baskının Mobbing’i bir kenara bırakın nice intiharı tetiklediğini unutmamak gerekir.

Sonuç olarak;

Bir hasta ve hasta yakını olarak;

Bir Sağlık Çalışanı olarak;

Ateşin düştüğü yeri yaktığını hatırlatmak isterim. Daha önceleri nice evlere ateş düşmüş ve düşmeye devam edecek gibi görünüyor…

Bakanlıklara ve İlgili yetkililere seslenmek istiyorum; Fantezi dolu eylemlerinizi bir kenara bırakıp gerekli yasal düzenlemeleri hayata geçirin. Bu düzenlemeler ile hem sağlık çalışanına hem de hastaya faydanız dokunsun…

Saygılarımla

Dr. Şerif KURTULUŞ

Ceylanpınar Devlet Hastanesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.