Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları Manşet

Superman olmak yetmez bazen…

Superman’in yolu bir gün bir ülkeye düşer. Aslında neden orada olduğunu bile bilmiyordur. Belki sadece havadan geçerken uğramıştır. Ama tam da o esnada yanmakta olan bir bina ilişir gözüne. Hızla aşağı uçuşa geçer ve binanın 7. Katında mahsur kalan genç kızı çekip alır balkondan, yere sağ salim indirir. Toplanmış olan ahali teşekkürü borç bilir Superman’e. “Kal biraz misafirimiz ol” derler. Akşama bir kuzu kesilir sofralar kurulur, Superman dört başı mamur ağırlanır o gece. Sonraki bir kaç günde de devam eder teşekkürler, yoldan geçerken düğme iliklemeler, hafif baş eğerek selamlamalar. Superman işe yarıyor olmanın hazzıyla ama bu aşırı ilginin de şaşkınlığıyla birkaç gün daha kalır ülkede.

Günlerden bir gün bir çığlık çalınır kulaklarına. Hızla sesin geldiği yere yönelir, bir binadan düşmekte olan bir işçiyi yerle yeksan olmadan yakalar ve sapasağlam indirir yere. Bir başka günse bir arabanın önünden alır bir teyzeyi ezilmeye beş kala. Tam olay mahalinden uzaklaşacakken gururla, “ne kadar sert tuttun!” der teyze. “Kolumu acıttın, dikkat etsene biraz”. O sırada kaldırımda olan bir adam da bağırır öfkeyle :”ben de ne oluyor diye bakarken ayağımı taşa çarptım. Uyarmadım beni taş var diye, sen ne biçim Supermansin?”. Derken başka sesler de yükselir kalabalıktan “ben kafamı direğe çarparken nerdeydin?” “Yetişseydin geçen hafta kırmazdım kolumu” “Bana da dün bağırdın çekil oradan diye. Kibarca söyleyebilirdin kafama doğru bir kalasın düşmekte olduğunu”.

Superman şaşkın uzaklaşır kalabalıktan. Yavaşça semaya doğru yükselirken kafasında sorular belirir, suçlu hisseder kendini. ” Gerçekten çok mu sıktım teyzenin kolunu? Bir dahaki sefere daha Kısık sesle mi uyarmalıyım insanları? Acaba kötü bir süper kahraman mıyım?” Kafada cevapsız sorular dalgın dalgın uçarken havada bir avcı tüfeği vurur Superman’i. Hazırlıksız yakalandığı kurşun canından eder süper kahramanı. Cansız bedeni yere inerken serbest düşüşte, hala sesler duyulmaktadır kalabalıktan: “iyi oldu çok da suratsızdı” “hakediyor ölmeyi böyle Supermanler”
Superman olmak da yetmez bazen. Bir daha Superman uğramaz o ülkeye. Zaten başka Superman de yoktur Dünya’da…

Op. Dr. Kamil Furtun anısına…

Dr. H. Kübra Özkeşkek Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.