Kategoriler
Haberler

Güç kaybına neden olan 10 hastalıktan birisi, ruh sağlığı bozukluğu

Yozgat Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Bilal Tanrıtanır, ruh sağlığı bozukluğunun insan sağlığına ciddi anlamda zararları olduğunu belirterek, dünyada en çok güç kaybına neden olan 10 hastalıktan birisinin ruh sağlığı bozukluğu olduğunu söyledi.

Psikiyatri Uzmanı Bilal Tanrıtanır, yaptığı açıklamada dünyada 10 Ekim’in Dünya Ruh Sağlığı Günü olarak kutlandığını belirtti. Tanrıtanır, “Ruhsal hastalıklar toplumun bütününü ilgilendiren bir sorundur. Ruhsal hastalıklar sık görülür, toplumun her kesimini etkiler. Tedavi edilmezlerse kişisel, toplumsal ve maddi kayba neden olur. İnsanların yüzde 25’i yaşamlarının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkilenir. 75 yaşına gelmiş kişiler arasında herhangi bir ruh hastalığı yaşamış olanlar yarıdan çoktur. Belli bir zaman diliminde nüfusun yüzde 10’unda ruhsal hastalık görülür. Dünya üzerinde ruhsal rahatsızlığı olan 500 milyon kişi bulunuyor. Bu, her yıl 7 kişiden birinin tedavi gerektirecek derecede ruhsal sorunu olduğu anlamına geliyor. Her dört kişiden biri ise yaşamının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkileniyor. İnsanoğlu kendinde kaygı, çatışma, belirsizlik, endişe ve kontrol dışılık yaratan bilgi ve uyaranlarla baş etmekte zorlanmaktadırlar.” dedi.

Ruh sağlığı bozukluğu dünyada 10 hastalıktan biriyken, Türkiye’de ise 5 sırada yer aldığını ifade eden Tanrıtanır, hastalıkları şöyle sıraladı: “İnfeksiyon hastalıkları, mide bağırsak sistemi hastalıkları, tansiyon yüksekliği, eklem hastalıkları, depresyon ve anksiyete bozuklukları.”

Dünya Sağlık Örgütü’nün geleceğe yönelik öngörülerine göre, 2020’de depresyonun kadınlar ve gelişmekte olan toplumlarda başta gelen yeti yitimine yol açan hastalık olacağını vurgulayan Tanrıtanır, “2020’de tütün kullanımına bağlı hastalıklardan kaynaklanan yeti yitiminin de öne geçeceği tahmin edilmektedir. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda ruh sağlığımızın öncelikle korunması gerektiği çok açıktır. Bu sebeple ruh, beden ve sosyal dengemizi koruyabildiğimiz bir bilinç düzeyi için el ele verelim. Hastanemiz bünyesinde Toplum Ruh Sağlığı Merkezimiz bulunmakta ve bir çok terapi ve yetenekleri doğrultusunda el becerileri ile bireylerimizi topluma kazandırmaya çalışmaktayız.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.