Kategoriler
Haberler Manşet

İkizleri sezeryanla alınan annenin kalbine başarılı müdahale!

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Güngör ve ekibi, 1 saat önce sezeryanla ikiz bebek dünyaya getiren anne Seçil Yıldırım’ı uyguladıkları başarılı tedaviyle hayata döndürdü.

Geçtiğimiz yıl bebek haberi ile büyük mutluluk yaşayan Yıldırım ailesi, 2015 Mart’ında başlayan nefes darlığı şikayetinin devam etmesi üzerine doktora başvurdu. Yapılan kalp ekosunda, sol kalp kapağında ciddi kaçak ile orta düzeyde darlık ve akciğerin tamamen ödem ile dolu olduğunu saptanan anne Seçil Yıldırım için acil sezeryan kararı alındı. Hamileliğinin 7. ayında kalp kapakçığında kaçak teşhisi konulan ve akciğerlerinin ödemle dolu olduğu tespit edilen anne Seçil Yıldırım, ikizlerini sezeryanla dünyaya getirdikten sonra fenalaştı.

Gerçekleşen operasyonun ardından durumu ağırlaşan anne Seçil Yıldırım, sezeryanın gerçekleştirildiği Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nden ADÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sevk edildi. ADÜ Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Güngör ve ekibi 1 saat önce sezeryanla ikiz bebek dünyaya getiren anne Seçil Yıldırım’ı uyguladıkları başarılı tedaviyle hayata döndürdü. Kısa sürede sağlığına kavuşan Yıldırım, ikizleriyle birlikte hayata tutundu.

ADÜ Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Güngör, Seçil Yıldırım’ın hastaneye geldiğinde solunumunun durma noktasında olduğunu vurgulayarak, “Yaptığımız tetkiklerin ardından acil müdahalenin gerektiğine karar verdik. Ancak normal hastadan farklı olarak 1 saat önce sezeryan yapılmış bir kişiye müdahale hastanın hayatı açısından büyük bir riskti. Çünkü hastaya kan sulandırıcı vermemiz gerekiyordu. Zaten ameliyattan çıkmış ve çok kan kaybetmiş birine kan sulandırıcı verip tekrar ameliyata aldığımızda kan kaybından hastayı kaybedebilirdik ama o hayata tutundu. Yapılan yoğun tedavi sonrası solunum normale dönerken akciğerlerdeki ödemin atılması ile hasta yaşam savaşını kazandı. 3-4 gün sonra solunum destek cihazından ayrılıp yapılan seri değerlendirmelerde kalp kapağındaki kaçak miktarının azaldığını ve ilaç tedavisi ile takip edilebilecek hale geldiğinin gözledik. Normal odada yapılan tedavinin ardından yakın takip önerilerek taburcu ettik. Kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, anestezi, kadın hastalıkları ve doğum ekibinin uyum içinde çalışarak bir zoru başardık. Bütün arkadaşlar ikizleri annelerine kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.