Kategoriler
Duyurular Haberler Manşet

Nobel tıp ödülünü Çinli, Japon ve İrlandalı bilim insanları kazandı

Nobel Fizyoloji veya Tip Odulu'nu, sitma, solucan ve parazitlerin neden oldugu enfeksiyonlarla mucadelede doktorlara yardimci olan kesifleri nedeniyle Amerikali William Campbell, Japon Satoshi Omura ve Cinli Tu Youyou kazandi
Nobel Fizyoloji veya Tip Odulu’nu, sitma, solucan ve parazitlerin neden oldugu enfeksiyonlarla mucadelede doktorlara yardimci olan kesifleri nedeniyle Amerikali William Campbell, Japon Satoshi Omura ve Cinli Tu Youyou kazandi

Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü, sıtma, solucan ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlarla mücadelede doktorlara yardımcı olan keşifleri nedeniyle Çinli, Japon ve İrlandalı bilim insanları kazandı. İsveç’in başkenti Stockholm’deki Nobel Komitesi, İrlanda doğumlu Amerikalı William Campbell, Japon Satoshi Omura ve Çinli Tu Youyou’un söz konusu ödülü kazandığını duyurdu. Üç bilim insanı 960 bin dolar değerindeki ödülü paylaşacak.

Komitenin açıklamasında, yüzyıllardır insanlığın başına bela olmuş sıtmanın tedavisinde yaptıkları devrim nedeniyle üç bilim insanının ödüle layık görüldüğü kaydedildi. Çinli doktor Tu, bu ödülü alan ilk Çinli bilim insanı oluyor.

Tıp ödülü, açıklanan ilk ödül oldu. Nobel’in fizik, kimya ve barış ödüllerini kazananlar bu hafta içinde açıklanacak. İktisat ödülü, önümüzdeki Pazartesi günü ilan edilecektir. Nobel edebiyat ödülü için henüz tarih belirlenmedi; ancak Perşembe günü açıklanmasının beklendiği belirtiliyor.

Dünyada her yıl 450 bin kişinin ölümüne neden olan sıtma, sivrisinek yoluyla bulaşıyor ve 1 milyona yakın insan da bu hastalığa bulaşma riskiyle yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.