Kategoriler
Haberler

UÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 100 hemşire alınacak

Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yıllardır giderilemeyen hemşire sıkıntısı büyük ölçüde sona eriyor. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı’nın Maliye Bakanlığı nezdinde yürüttüğü girişimler sonuç verdi. Bakanlık, sağlık hizmetlerinin aksamadan yürütülebilmesi için 245 hemşire kadrosu isteyen Tıp Fakültesi’ne 100 hemşire alma izni verdi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Gürel, yoğun bakımlarda bir hemşirenin bir hastaya bakması gerekirken dört hastaya bakmak zorunda kaldığını, yeni hemşirelerin gelmesiyle sorunun büyük ölçüde çözüme kavuşacağını söyledi. Hemşire yetersizliğinin sağlık hizmetini önemli ölçüde aksattığını vurgulayan Dekan Gürel, “Hemşire azlığı yüzünden hastalarımıza yeterli ilgi gösterilemediği gibi bir hemşirenin çok hastayla ilgilenmesi nedeniyle enfeksiyon riski de yüksek oluyordu. Bizim gibi üçüncü basamak hastanelerde hemşire hizmeti çok önemli. Hekimler gerektiğinde çağrılır, hastaya müdahale eder ama hemşireler her zaman hastayı görür. Hemşire demek hastanın her şeyi demek. Hemşire sayısı ne kadar çok olursa bizim verdiğimiz hizmet kalitesi o kadar iyi olur.” dedi.

MAAŞ BAKANLIKTAN

Alınacak hemşirelerin maaşlarını Maliye Bakanlığı, performans paylarını da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ödeyecek. Bu durumda bir hemşirenin ortalama maaşının 3 bin lira dolayında olacağı bildirildi.

Hemşireler, fakülte ve yüksekokulların 4 yıllık hemşirelik bölümü ve sağlık memurluğu bölümünden mezun olanlar arasından, sözleşmeli devlet memuru statüsünde alınacak. Adayların 10 Ekim tarihine kadar başvurması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.