Kategoriler
Duyurular Haberler Manşet

Asistan hekim dönerleri için kampanya başlatıldı

BEĞEN / PAYLAŞ YAPIP DESTEK VERİYORUZ!

Eğitim araştırma hastanelerinde döner sermaye gelirini ortak bir havuz olarak varsayalım. Bu havuzdan uzman hekimler, tabip dışı personeller, hemşireler, teknisyenler dahil bütün hastane çalışanları gibi biz asistan hekimler de yönetmelikle belirlenen oranlarda pay alıyoruz. Hastane çalışanlarının gelirlerini arttırmak, böylece daha verimli bir çalışma ortamı sağlanmak için asistan hekimler hariç diğer tüm herkesin havuzdan aldıkları ücretlerde bir şekilde arttırıma gidildi. Bu arttırım kimisine ek ödeme, kimisine ek puan, kimisine katsayısında artış ile sağlandı. Fakat bu yapılırken, hepimizin ortak faydalandığı havuzdan asistan hekimlere düşen pay azaldı! Bir başka deyişle, diğer herkesin gelirini düzeltmek için asistan hekimlerin ücretleri azaldı! Azaltıldı!

2016 Ocak ayında hastanelerde rekor sayıda hasta bakılmasına, bir çok yerde hastaneye gelir getiren yoğun bakım yatak sayısının artışına, yapılan kalite düzenlemelerine, bunlara bağlı olarak trilyonlarca Türk Lirası kar elde edilmesine  rağmen, hatta vergi dilimine girilmediği halde asistan doktorların döner sermayelerinin azalması, hangi mantıkla izah edilebilir?

Bütün eğitim araştırma hastanelerinde ortak olan bir gerçek var. Asistan doktorlar hastanelerin iş yükünü azaltmada büyük sorumluluk almaktalar. Çoğu zaman uzman hekimlerin, çoğu zaman tabip dışı personelin, bazen hemşirelerin, bazen temizlik görevlilerinin, bazen veri giriş personelinin sorumluluk dahilinde olarak tanımlanan birçok vazifeyi yerine getirmekteler. Bunun yanında eğitimlerine de efor ve zaman sarf etmek zorundalar. Türk hastanelerinin hem ulusal, hem uluslararası tanıtımında fayda göreceği bilimsel araştırmalara dahil oluyorlar. Görev alanlarında olmayan bir çok ek iş ile uğraşıyorlar.

Sağlık bakanlığının yönetmeliğinde belirtilen üzere hem uzman tabiplerin, hem de tabip dışı hastane personelinin döner sermaye ücretlerini iyileştirmek için net performans puanları hesaplanırken kullanılan katsayılarda iyileştirmeye gidilmişken asistan doktorların katsayılarında bir artışa gidilmedi. Sonuçta herkesin ücretinde artış meydana gelirken asistan hekimlerin ücretlerinde düşüş meydana geldi.Kısaca asistanın cebinden alıp herkese pay edildi.

Bu mağduriyetin kaldırılması için sağlık bakanlığı nezdinde ya da kamu hastaneleri kurumu aracılığı ile asistan hekimlerin döner ücretlerinde ya da maaşlarında iyileştirilmeye gidilmesini istiyoruz.

2016 Ocak ayında yaklaşık 25Bin asistan hekim olarak aniden yüzleşmek zorunda kaldığımız bu sorunun çözümü için

Maaşlarımızda “araştırma görevlisi” payı yansıtılabilir.

Bizlerin de döner sermaye katsayılarında iyileştirmeye gidilebilir, 1.1 den 1.5-2 arası bir orana çıkılabilir.
Döner sermaye ücretlerimize ek %20 ila %30 katkı yapılabilir.

Sonuç olarak her ne olursa olsun, Akademisyen bir başbakanın olduğu bir ülkede yaşıyoruz, en azından araştırma görevlisi ünvanına sahip biz asistan doktorların haklarının bu kadar gözden kaçırılmaması gerektiğine inanıyoruz.

KAMPANYAYA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

 

“Asistan hekim dönerleri için kampanya başlatıldı” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.